CCL D6; Buckingham Town CC III’s beaten by Eynsham CC

Report: Bob Hutt

Images: Sports Shots

Brij Valambhia finished 22 not out

Buckingham Town thirds (three points) suffered a crushing nine wicket defeat to Eynsham first XI but still remain leaders of the Cherwell League Division Six, as Horley seconds moved into second spot nineteen points behind Buckingham.

Town lost in-form opener Mike Taylor cheaply, Alex Gilder (eleven) and David Barnes (twenty-two) improved matters as Town reached fifty-two for three. Vish Valambhia (thirty-one) and Joe Clark (seventeen) batted steadily but after they had been dismissed the tail folded and only skipper Brij Valambhia twenty-two not out offered any resistance, Town could only make a meagre one hundred & thirty-seven all out.  For Eynsham Mark Weller four for thirty and Sam Hollingshead three for forty-two dominated with the ball.

Oliver Peacock (one for thirty-four) took an early wicket but then Eynsham won comfortably without further loss thanks to Sam Jones sixty-seven not out and Tom Prentice sixty not out who took charge as Town tried seven bowlers to try to take wickets. A disappointing result for Town.

Match analysis: http://cherwellcricketleague.com/match_analysis.php?MatchID=7505
League table: http://cherwellcricketleague.com/leaguetable.php?Division_ID=6

Please Note: If you use any of our material or images, please ensure you credit sportsshots.org.uk

CCL D1; Buckingham Town CC II’s go down to league leaders Didcot CC

Report: Bob Hutt

Images: Sports Shots

Steve Beck top scored for Town with 58

Buckingham Town second XI, the only second XI side in division 1 of the Cherwell League lost by nine wickets to top of the table Didcot Town and remain bottom of the table gaining just three points from the match.

Buckingham made a poor start crashing to forty for five with the Didcot bowlers Adam Webb two for (twenty-two) and overseas Aussie Nathan Patrick four for forty-one well on top.

Of the early batsmen only Matt Thatcher (sixteen) reached double figures, Town recovered well thanks to a fine knock from skipper Steve Beck (fifty-eight), young batsman Ryan Freshwater (thirty-three) and Richard Pengelly fifteen not out saw Town to a respectable one hundred & sixty-nine for nine against a strong Didcot attack.

Town made a good start as Greg Liebenberg (two for thirty-two) took two quick wickets but opener Vishane Perera  seventy-four not out and William Woodley who was caught and bowled by Dom Pritchard for fifty-six set Didcot up for a win after forty-three point four overs with Richard Cook twenty-two not out.   The Didcot batsmen gave a few half chances but Buckingham who had a few regulars away put up a spirited performance but this weekend face another tough task when they travel to Great Brickhill first XI.

For match analysis: http://cherwellcricketleague.com/match_analysis.php?MatchID=7054
League table: http://cherwellcricketleague.com/leaguetable.php?Division_ID=1

Please Note: If you use any of our material or images, please ensure you credit sportsshots.org.uk

PSF: Buckingham El Classico sees Ath defeat United

Entertainment was plentiful as the Athletic defeated United 13-2 in a Buckingham El Classico pre-season friendly at Stratford Fields this afternoon.

Harry Dalton

A United penalty miss was sandwiched between two Athletic goals in the opening few minutes. A trend which continued on a sunny afternoon in the heartland of the town.

Aaron King

Aaron King scored in the first minute before the visitors were awarded a penalty. Sonny Devine’s spot kick hit the post and came straight back to him. He put away the rebound but with no other player touching the ball in between it was disallowed.

Harry Dalton made it two on six minutes.

In the 23rd minute Matt Cruse netted number three but within sixty seconds United had another penalty. This time George Lawrence saw his spot kick saved by Josh McAdoo.

Cruse (26) and Dalton (28) bagged goal four and five for the home side before Cruse completed his hat-trick on 33 minutes.

Matt Cruse

King scored on the stroke of half time to make it seven-nil at the break.

Penalty save – Josh McAdoo

United, with their two missed penalties also had Matt Carr hit the crossbar, before George Armstrong finally hit the net for United.

Cruse scored twice to make it nine taking his personal tally to five.

Dalton and King both completed hat-tricks before Zee Mawemba scored again for United.

Zee Mawemba

King finished off the scoring with number thirteen, his fifth.

MATCH GALLERY

Please Note: If you use any of our material or images, please ensure you credit sportsshots.org.uk

Buckingham Athletic v Buckingham United

 

 

SNCL D3 & 4 Cup Final: Holders Gawcott & Hillesden aiming to retain the trophy

Gawcott & Hillesden skipper Alex Piggott has spoken with Sports Shots as his side look to retain the South Northants Cricket League, Division 3 & 4 Cup on Sunday.

Alex Piggott

Gawcott & Hillesden travel to Chipping Warden to compete in a cup final where their opposition will play on their own pitch. 12.30pm start.

Piggott has skippered the side to their fourth cup final in as many years.

I think it’s a fantastic achievement to reach a fourth final in a row, and it’s rich rewards for all the effort that this squad of players have put in.

Gawcott & Hillesden – South Northants League, Division 3 & 4 Cup winners 2018

Gawcott & Hillesden have been firing and are currently top of the Division 3 table.

If you asked what my ambitions were at the beginning of the season, then it would have been a league and cup double. As it stands we are in a fantastic position on achieving our targets but we know we need to remain focused on getting the job complete. This season has been fantastic in terms of match winning performances coming from all over the squad, which was mainly helped by the reinforcements we made over the winter.

Piggott revealed his side and spoke of their opposition.

We keep the same team that beat Gayton in the semi final .

Having played them a few times over the last few years we know they are quite an all round team, fairly similar to ourselves. Having played them earlier in the season, and falling to a narrow defeat despite missing a few key players, the players should be confident that if we perform to the best off our ability then there’s no reason why, we shouldn’t be picking up a 2nd successive cup trophy.

In closing the skipper added.

A massive thanks to Sports Shots and all our friends and families for their continued support.

Gawcott & Hillesden:
Alex Piggott (c)
John Patterson
Colin Piggott
Matthew Folkes
Kyle Bennion
Sam Ellison
Jonny Dale
Luke Stafford
Stuart Holmes
Chris Dickens (wk)
Nathan Holmes

Gawcott & Hillesden – South Northants Cricket League, Division 3 & 4 Cup winners 2016

PSF: Winslow impress in Dunstable friendly victory

Winslow United produced an impressive display as they defeated Dunstable Town 4-0 in a pre-season friendly on Thursday evening.

George Tomlin (left) with his deputy Julian Robinson

George Tomlin took charge of his first-ever game at Elmfields gate with new assistant manager Julian Robinson alongside him in the dugout.

United took the lead as Shayne Almond’s free kick was deflected into the net.

Tomlin’s side produced some slick passing and movement but had Sam Ashmead on hand as the goalkeeper made two very good saves.

Ty Deacon showed quick feet before drilling a low shot into the corner of the visitors goal to take his side in two goals ahead at the break.

Ty Deacon

Changes at half-time saw Dunstable come more into the game in the second period but it was United who continued to impress.

Charlie Abrahams made it three before Ricky Gwilliam slid in at the far post to wrap up an excellent display.

A crowd of around 120 were impressed with what they witnessed.

Winslow United: Sam Ashmead, Jack Page, Alex Little, Alex Kedzierski, Ryan Freshwater, Paul Brown, Ricky Gwilliam, Kieron Schmidt, Ty Deacon, Mitchell Collins, Shayne Almond.

Winslow United Pre-season 2019:
Saturday 13th July 2019:

Bletchley Park 1 Winslow United 8
Ty Deacon (5), Jack Page, Ricky Gwilliam, Alex Kedzierski.

Please Note: If you use any of our material or images, please ensure you credit sportsshots.org.uk

MATCH GALLERY LINK:

Winslow Utd v Dunstable Town

FCCL D2; Great Horwood CC skipper Egging his side on in title challenge

Great Horwood CC travel to Eggington Foresters on Saturday still perched at the top of the Four Counties Cricket League Division Two table, another win here will make it five on the spin as the promotion battle gathers pace. The top five are separated by just thirty-five points, but Horwood are building momentum and will be confident this week against the side that back in May in the reverse fixture set them a target of one hundred & twenty-five which they rattled off for the loss of just a single wicket. Great Horwood have bowlers taking wickets and top order batsmen that are scoring well of late, if they win this week it will really set them up going to second bottom North Crawley next week, then silverware could really be in sight.

Haydon Morrison took 3 wickets last week

This week Sports Shots caught up with Horwood skipper Stuart Parker to find out how he felt last week’s game went:

Last week was pleasing as they have been on a good run! We lost the toss and with Army (Adam Armitage) running late we had to spend the first seventeen overs in the field with ten men. This also meant Robby (Taylor) had to open the bowling so we knew wickets would be hard to come by!

We didn’t field well, dropping a few catches, but at one point they looked like getting one hundred & sixty plus so to restrict them to one hundred & twenty-nine was a good effort in the end. H (Haydon Morrison) managed to burgle another 3 wickets!

In reply H and I had a good opening partnership of 35 until H was out for eleven, we then lost Dale & Olly quickly and were in a bit of trouble at forty-eight for three. However Sammy (Krajnyk) came in and played his best innings for the club to date, together we were able to rotate the strike regularly and put on eighty-two unbeaten to get us home comfortably!

And the thoughts on this week’s game?

We beat Eggington comfortably at home earlier in the season but they are still a dangerous side and have had some good results but just seem to lack consistency

Over halfway now in the season, how has it been so far?

We are obviously hoping to win the league from here, we have put ourselves in a good position but there are still seven games to go and a lot can happen! Our bowling has been very good all season with all the lads (minus Robby) amongst the wickets!

Our batting is where we need to strengthen moving forward and ensure we are able to post consistent challenging scores

This week’s squad news:

This week we are really struggling with availability which will make the trip to Eggington even harder, no less than six first teamers unavailable! So those of us that are there will all have to perform and hope the lads stepping up can chip in too!

Team:

Stuart Parker

Simon Gale

Sam Krajnyk

Haydon Morrison

Olly Prendergast

Simon Ridgway

Greg Saunders

Deran Taylor

Rob Taylor

Sam Willett

TBC

Start: 1.30pm

CCL D6; Buckingham Town CC III’s skipper hoping his side can keep their Ey’s on the prize

Buckingham Town CC III’s host Eynsham CC on Saturday knowing they will be top after the game whatever the result, and surely now look odds on to go on to promotion from the Cherwell Cricket League sixth division at the end of the season. Town beat their guests convincingly in the reverse game earlier in the summer, setting their opponents two hundred & twenty-three to win they were skittled out for less than one hundred, and come into this fixture on the back of a win, a draw and a defeat in their last three outings, Town played out a losing draw last week at Banbury but still remain forty-two points clear at the summit, another win here could see them well on their way to that league title.

Mike Taylor top scored last week for 3’s

This week Sports Shots caught up with Town skipper Brij Valambhia to ask his thoughts on last week’s game:

We were poor in the field and let a few catches go, this resulted in Banbury putting on a decent total. We did not apply ourselves with the bat as they bowled good lines and lengths, only Mike Taylor batted well for his fifty-five, we were lucky to get away with a draw. However, it was our first bad performance of the season with the bat and I was more than happy with the points and not completely lose the game

Onto this week’s game, how does he view this game?

We are playing against Eynsham and it is always a tough game after your first loss, however the team has made winning a good habit this year and we bounced back immediately after the Chearsley game, so I would be expecting the same response from the team again

Into the second half of the season, how has it been so far?

I could not have asked to skipper a better side, we have had our moments but so many of our guys are performing this year and the entire team spirit is brilliant. We achieved our goal to maintain our place at the top end of the table and being first by the margin we are is fantastic. I want to ensure the team do not become complacent and take this league leader position for granted. I want the guys to want every game, every moment and keep working hard as they have been this season

This week’s team news:

We have made a couple of changes again to the side, we are gifted David Barnes from our seconds and Joe Bleasdale is back from his week off. Olly Peacock comes back into the squad from the fours which has strengthened our bowling and batting. We have unfortunately lost Dom (aka Bomb Squad) to the Two’s and Ryan Bell (Kimi)

Team:

  1. Mike Taylor
  2. David Barnes
  3. Alex Gilder
  4. Vish Valambhia
  5. Joe Clark
  6. Andy Humphries
  7. Brij Valambhia
  8. Ryan Spragg
  9. Joe Bleasdale
  10. Matt Dipple
  11. Olly Peacock

Start: 12.30pm

SSMFL Premier Division fixtures for 2019/2020 season released

SPARTAN SOUTH MIDLANDS LEAGUE PREMIER DIVISION

The Spartan South Midlands Football League released the season’s fixtures for their Premier Division this week, subject to change.

 

AUGUST FIXTURES

 

Saturday 3rd August – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Leverstock Green

Crawley Green v Edgware Town

Dunstable Town v Broadfields United

Eynesbury Rovers v Oxhey Jets

Harefield United v Potton United

Leighton Town v Aylesbury Vale Dynamos

Newport Pagnell Town v Harpenden Town

North Greenford United v Biggleswade United

Tring Athletic v Colney Heath

Wembley v Baldock Town

Bye: London Colney

 

Tuesday 6th August – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Leighton Town

Aylesbury Vale Dynamos v Crawley Green

Biggleswade United v Eynesbury Rovers

Colney Heath v Harefield United

Dunstable Town v Baldock Town

Edgware Town v North Greenford United

Leverstock Green v Broadfields United

London Colney v Oxhey Jets

Newport Pagnell Town v Potton United

Wembley v Harpenden Town

Bye: Tring Athletic

 

Saturday 10th August – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Extra Preliminary Round

AFC Hayes v Wembley

Biggleswade United v Swaffham Town

Bridon Ropes v Broadfields United

Burnham v Tring Athletic

Crawley Green v Takeley

Dunstable Town v Chipping Sodbury Town

Eynesbury Rovers v Wellingborough Town

Harefield United v Lydney Town

Haverhill Rovers v Colney Heath

Leighton Town v Thornbury Town

Leverstock Green v Ardley United

London Colney v Hadleigh United

Newmarket Town v Arlesey Town

Newport Pagnell Town v Cheltenham Saracens

Oxhey Jets v Flackwell Heath

Potton United v Ely City

Royal Wotton Bassett Town v Aylesbury Vale Dynamos

Saffron Walden Town v Baldock Town

Slimbridge v Edgware Town

Stotfold v Harpenden Town

Tuffley Rovers v North Greenford United

 

Saturday 17th August – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Aylesbury Vale Dynamos v Wembley

Baldock Town v Edgware Town

Broadfields United v Eynesbury Rovers

Colney Heath v Dunstable Town

Harpenden Town v Leighton Town

Leverstock Green v Potton United

London Colney v Biggleswade United

Newport Pagnell Town v North Greenford United

Oxhey Jets v Arlesey Town

Tring Athletic v Harefield United

Bye: Crawley Green

 

Tuesday 20th August – Kick Off 7.45pm unless stated

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

Arlesey Town v London Lions

Aylesbury Vale Dynamos v Codicote

Biggleswade United v Crawley Green

Broadfields United v Leighton Town

Colney Heath v Sarratt

Edgware Town v Pitstone & Ivinghoe

Eynesbury Rovers v Bedford

Leverstock Green v New Bradwell St Peter

Milton Keynes Robins v Oxhey Jets

Newport Pagnell Town v Enfield Borough

Potton United v London Colney

Rayners Lane v Harpenden Town

St Panteleimon v Dunstable Town

Wembley v London Tigers

Wodson Park v North Greenford United

 

Wednesday 21st August – Kick Off 7.45pm unless stated

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

Baldock Town v Buckingham Athletic

 

Saturday 24th August – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Preliminary Round

AFC Dunstable v Hayes & Yeading United

AFC Hayes or Wembley v Berkhamsted

Bridon Ropes or Broadfields United v Chichester City or Erith Town

Cirencester Town v Tuffley Rovers or North Greenford United

Crawley Green or Takeley v Woodford Town or White Ensign

Didcot Town v Winslow United or Roman Glass St George

Dunstable Town or Chipping Sodbury Town v Clanfield 85 or Shortwood United

Evesham United v Harefield United or Lydney Town

FC Romania v Ware

Highworth Town v Leverstock Green or Ardley United

London Colney or Hadleigh United v Sawbridgeworth Town or Halstead Town

March Town United or Norwich United v Eynesbury Rovers or Wellingborough Town

Newmarket Town or Arlesey Town v Walsham Le Willows or Peterborough Northern Star

Newport Pagnell Town or Cheltenham Saracens v Oxhey Jets or Flackwell Heath

Royal Wotton Bassett Town or Aylesbury Vale Dynamos v North Leigh

Saffron Walden Town or Baldock Town v Maldon & Tiptree

Slimbridge or Edgware Town v Burnham or Tring Athletic

Soham Town Rangers v Biggleswade United or Swaffham Town

Southend Manor or Long Melford v Haverhill Rovers or Colney Heath

Stotfold or Harpenden Town v Canvey Island

Thame United v Leighton Town or Thornbury Town

Wantage Town or Brackley Town Saints v London Tigers or Thame Rangers

Wingate & Finchley v Welwyn Garden City

Wisbech Town v Potton United or Ely City

 

Saturday 31st August – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE First Round Qualifying

AFC Hayes v Dunstable Town

Chalvey Sports v Wembley

Chinnor v Broadfields United

Colney Heath v London Lions

Crawley Green v Ampthill Town

Eynesbury Rovers v Harpenden Town

Flackwell Heath v Arlesey Town

Holland v Baldock Town

Irchester United v North Greenford United

Leighton Town v Bugbrooke St Michaels

Leverstock Green v Aylesbury Vale Dynamos

London Colney v Brimsdown

NW London v Harefield United

Potton United v Frenford

 

PREMIER DIVISION

Edgware Town v Tring Athletic

Oxhey Jets v Biggleswade United

 

SEPTEMBER FIXTURES

 

Saturday 7th September – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP First Round Qualifying

 

PREMIER DIVISION (Subject to FA Cup)

Arlesey Town v Biggleswade United

Aylesbury Vale Dynamos v Dunstable Town

Crawley Green v Tring Athletic

Eynesbury Rovers v Baldock Town

Harefield United v Edgware Town

Harpenden Town v London Colney

Leighton Town v Potton United

Newport Pagnell Town v Colney Heath

North Greenford United v Oxhey Jets

Wembley v Broadfields United

Bye: Leverstock Green

 

Tuesday 10th September – Kick Off 7.45pm unless stated

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

Harefield United v Buckingham United

 

Saturday 14th September – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE Second Round Qualifying

AFC Hayes or Dunstable Town v London Tigers

Bedford or Burton Park Wanderers v Bedfont & Feltham or Lutterworth Athletic

Buckingham Athletic v Hillingdon or Rayners Lane

Burnham or Harborough Town v Hillingdon Borough or Kensington & Ealing Borough

Chalvey Sports or Wembley v Risborough Rangers or Easington Sports

Chinnor or Broadfields United v Hanworth Villa or Marston Shelton Rovers

Colney Heath or London Lions v Benfleet or Haverhill Rovers

Crawley Green or Ampthill Town v Winslow United or Rushden & Higham United

Cricklewood Wanderers v St Panteleimon or Long Buckby

Edgware Town v Eynesbury Rovers or Harpenden Town

FC Broxbourne Borough or Barkingside v Wivenhoe Town or Clapton Community

Hadleigh United or Stotfold v Halstead Town or Haverhill Borough

Hoddesdon Town or Stanway Rovers v Wodson Park or Sawbridgeworth Town

Holmer Green or Raunds Town v Flackwell Heath or Arlesey Town

Ilford or Enfield 1893 v Ipswich Wanderers or Enfield Borough

Irchester United or North Greenford United v Oxhey Jets

Langford v Hackney Wick or May & Baker Eastbrook Community

Leverstock Green or Aylesbury Vale Dynamos v Rugby Borough or British Airways

London Colney or Brimsdown v Holland or Baldock Town

Long Crendon or Langley v Leighton Town or Bugbrooke St Michaels

Lutterworth Town or Pirshanger Dynamo v Amersham Town or Thame Rangers

Milton Keynes Robins FC v Cove or Fleet Spurs

New Salamis or Codicote v Tower Hamlets

NW London or Harefield United v Rothwell Corinthians or Desborough Town

Park View or West Essex v Brantham Athletic

Potton United or Frenford v Hashtag United or Leyton Athletic

Wellingborough Town or Wellingborough Whitworth v Holyport or Unite MK

 

PREMIER DIVISION

Biggleswade United v Tring Athletic

 

Saturday 21st September – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Second Round Qualifying

 

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Crawley Green

Broadfields United v Harpenden Town

Colney Heath v Eynesbury Rovers

Edgware Town v Aylesbury Vale Dynamos

Leverstock Green v Biggleswade United

London Colney v Harefield United

Newport Pagnell Town v Leighton Town

North Greenford United v Arlesey Town

Tring Athletic v Potton United

Wembley v Oxhey Jets

Bye: Dunstable Town

 

Tuesday 24th September – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Colney Heath v Broadfields United

Dunstable Town v Edgware Town

Harefield United v Leighton Town

Harpenden Town v Aylesbury Vale Dynamos

London Colney v Newport Pagnell Town

Potton United v Crawley Green

Tring Athletic v North Greenford United

 

Saturday 28th September – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Tring Athletic

Aylesbury Vale Dynamos v Baldock Town

Biggleswade United v Broadfields United

Crawley Green v London Colney

Eynesbury Rovers v North Greenford United

Harefield United v Newport Pagnell Town

Harpenden Town v Leverstock Green

Leighton Town v Colney Heath

Oxhey Jets v Dunstable Town

Potton United v Edgware Town

Bye: Wembley

 

OCTOBER FIXTURES

 

Tuesday 1st October – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Newport Pagnell Town

Biggleswade United v Baldock Town

Colney Heath v Crawley Green

North Greenford United v Leverstock Green

Potton United v Eynesbury Rovers

 

DUDLEY LATHAM MEMORIAL (PREMIER DIVISION) CUP First Round

(Sponsored by S & T Sales and Marketing)

Aylesbury Vale Dynamos v Tring Athletic

Harefield United v Dunstable Town

Harpenden Town v Broadfields United

Leighton Town v Oxhey Jets

London Colney v Wembley

 

Saturday 5th October – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Third Round Qualifying

 

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Harefield United

Broadfields United v Leighton Town

Colney Heath v Harpenden Town

Dunstable Town v Wembley

Edgware Town v Biggleswade United

Leverstock Green v Oxhey Jets

London Colney v Aylesbury Vale Dynamos

Newport Pagnell Town v Crawley Green

North Greenford United v Potton United

Tring Athletic v Eynesbury Rovers

Bye: Arlesey Town

 

Tuesday 8th October – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Potton United

Aylesbury Vale Dynamos v Eynesbury Rovers

Biggleswade United v Leighton Town

Broadfields United v Edgware Town

Colney Heath v Newport Pagnell Town

Dunstable Town v Harefield United

Leverstock Green v Wembley

London Colney v Tring Athletic

Oxhey Jets v North Greenford United (Kick Off 7.30pm)

 

Saturday 12th October (NON-LEAGUE DAY) – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE First Round Proper

Biggleswade United

Tring Athletic

 

PREMIER DIVISION

Aylesbury Vale Dynamos v Broadfields United

Crawley Green v Wembley

Dunstable Town v Newport Pagnell Town

Eynesbury Rovers v Edgware Town

Harefield United v Arlesey Town

Harpenden Town v North Greenford United

Leighton Town v Leverstock Green

Oxhey Jets v Colney Heath

Potton United v London Colney

Bye: Baldock Town

 

Saturday 19th October – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Fourth Round Qualifying

 

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Harpenden Town

Broadfields United v Crawley Green

Colney Heath v Aylesbury Vale Dynamos

Edgware Town v Oxhey Jets

Leverstock Green v Harefield United

London Colney v Baldock Town

Newport Pagnell Town v Biggleswade United

North Greenford United v Leighton Town

Tring Athletic v Dunstable Town

Wembley v Eynesbury Rovers

Bye: Potton United

 

Tuesday 22nd October – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Biggleswade United v London Colney

Broadfields United v Oxhey Jets

Colney Heath v Edgware Town

Crawley Green v Newport Pagnell Town

Dunstable Town v Arlesey Town

Leverstock Green v Harpenden Town

Potton United v Harefield United

Wembley v Colney Heath

 

Saturday 26th October – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Aylesbury Vale Dynamos v Arlesey Town

Baldock Town v Tring Athletic

Biggleswade United v Wembley

Crawley Green v North Greenford United

Eynesbury Rovers v Leverstock Green

Harefield United v Dunstable Town

Harpenden Town v Edgware Town

Leighton Town v London Colney

Oxhey Jets v Newport Pagnell Town

Potton United v Broadfields United

Bye: Colney Heath

 

Tuesday 29th October – Kick Off 7.45pm unless stated

LEAGUE CHALLENGE TROPHY Second Round

 

Wednesday 30th October – Kick Off 7.45pm unless stated

LEAGUE CHALLENGE TROPHY Second Round

 

NOVEMBER FIXTURES

 

Saturday 2nd November – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE Second Round

Newport Pagnell Town

 

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Crawley Green

Aylesbury Vale Dynamos v Leverstock Green

Dunstable Town v Harpenden Town

Edgware Town v Colney Heath

Harefield United v Biggleswade United

London Colney v Eynesbury Rovers

North Greenford United v Baldock Town

Oxhey Jets v Potton United

Tring Athletic v Broadfields United

Wembley v Leighton Town

 

Saturday 9th November – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP First Round Proper

 

PREMIER DIVISION

Aylesbury Vale Dynamos v Newport Pagnell Town

Baldock Town v Leverstock Green

Biggleswade United v Dunstable Town

Broadfields United v London Colney

Colney Heath v North Greenford United

Crawley Green v Harefield United

Eynesbury Rovers v Arlesey Town

Harpenden Town v Tring Athletic

Leighton Town v Edgware Town

Potton United v Wembley

Bye: Oxhey Jets

 

Tuesday 12th November – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Broadfields United v Arlesey Town

Dunstable Town v Aylesbury Vale Dynamos

Edgware Town v Potton United

Leighton Town v Crawley Green

Newport Pagnell Town v Leverstock Green

Tring Athletic v Oxhey Jets

Wembley v Harefield United

 

Saturday 16th November – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v London Colney

Dunstable Town v Crawley Green

Edgware Town v Wembley

Eynesbury Rovers v Potton United

Harefield United v Harpenden Town

Leverstock Green v Colney Heath

Newport Pagnell Town v Baldock Town

North Greenford United v Aylesbury Vale Dynamos

Oxhey Jets v Broadfields United

Tring Athletic v Leighton Town

Bye: Biggleswade United

 

Tuesday 19th November – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Biggleswade United v Aylesbury Vale Dynamos

Broadfields United v Leverstock Green

Crawley Green v Harpenden Town

Leighton Town v Eynesbury Rovers

London Colney v North Greenford United

Oxhey Jets v Harefield United (Kick Off 7.30pm)

Potton United v Baldock Town

 

Saturday 23rd November – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Oxhey Jets

Broadfields United v Newport Pagnell Town

Colney Heath v Arlesey Town

Crawley Green v Eynesbury Rovers

Harpenden Town v Biggleswade United

Leighton Town v Harefield United

Leverstock Green v North Greenford United

London Colney v Edgware Town

Potton United v Dunstable Town

Wembley v Tring Athletic

Bye: Aylesbury Vale Dynamos

 

Tuesday 26th November – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Crawley Green v Broadfields United

Edgware Town v Arlesey Town

Harefield United v North Greenford United

Leighton Town v Tring Athletic

Newport Pagnell Town v Dunstable Town

Oxhey Jets v Eynesbury Rovers (Kick Off 7.30pm)

Wembley v Aylesbury Vale Dynamos

 

Wednesday 27th November – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Harpenden Town

 

Saturday 30th November – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Second Round Proper

THE BUILDABASE FA VASE Third Round Proper

 

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Colney Heath

Biggleswade United v Crawley Green

Dunstable Town v Leverstock Green

Edgware Town v Newport Pagnell Town

Eynesbury Rovers v Aylesbury Vale Dynamos

Harefield United v Wembley

North Greenford United v Broadfields United

Oxhey Jets v Harpenden Town

Potton United v Arlesey Town

Tring Athletic v London Colney

Bye: Leighton Town

 

SPARTAN SOUTH MIDLANDS LEAGUE

DECEMBER FIXTURES

 

Tuesday 3rd December – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Biggleswade United v Leverstock Green

Edgware Town v Crawley Green

 

Wednesday 4th December – Kick Off 7.45pm unless stated

Baldock Town v Eynesbury Rovers

 

Saturday 7th December – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v North Greenford United

Aylesbury Vale Dynamos v Oxhey Jets

Broadfields United v Baldock Town

Colney Heath v Wembley

Crawley Green v Potton United

Harpenden Town v Eynesbury Rovers

Leighton Town v Biggleswade United

Leverstock Green v Edgware Town

London Colney v Dunstable Town

Newport Pagnell Town v Tring Athletic

Bye: Harefield United

 

Tuesday 10th December – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Harpenden Town v Dunstable Town

London Colney v Leighton Town

Tring Athletic v Wembley

 

Saturday 14th December – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Aylesbury Vale Dynamos v Harefield United

Baldock Town v Leighton Town

Colney Heath v Biggleswade United

Edgware Town v Broadfields United

Eynesbury Rovers v Dunstable Town

London Colney v Leverstock Green

North Greenford United v Tring Athletic

Oxhey Jets v Crawley Green

Potton United v Harpenden Town

Wembley v Arlesey Town

Bye: Newport Pagnell Town

 

Wednesday 18th December – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Aylesbury Vale Dynamos

 

Saturday 21st December – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Dunstable Town

Crawley Green v Aylesbury Vale Dynamos

Eynesbury Rovers v Biggleswade United

Harefield United v Colney Heath

Harpenden Town v Wembley

Leighton Town v Arlesey Town

North Greenford United v Edgware Town

Oxhey Jets v London Colney

Potton United v Newport Pagnell Town

Tring Athletic v Leverstock Green

Bye: Broadfields United

 

Saturday 28th December – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Baldock Town

Aylesbury Vale Dynamos v Tring Athletic

Biggleswade United v Potton United

Broadfields United v Harefield United

Colney Heath v London Colney

Dunstable Town v Leighton Town

Edgware Town v Harpenden Town

Leverstock Green v Crawley Green

Newport Pagnell Town v Eynesbury Rovers

Wembley v North Greenford United

Bye: Oxhey Jets

 

JANUARY FIXTURES

 

Saturday 4th January – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Third Round Proper

 

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Potton United

Broadfields United v North Greenford United

Crawley Green v Biggleswade United

Eynesbury Rovers v Harefield United

Harpenden Town v Colney Heath

Leverstock Green v Dunstable Town

London Colney v Arlesey Town

Newport Pagnell Town v Aylesbury Vale Dynamos

Oxhey Jets v Wembley

Tring Athletic v Edgware Town

Bye: Leighton Town

 

Saturday 11th January – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE Fourth Round Proper

 

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Aylesbury Vale Dynamos

Biggleswade United v Newport Pagnell Town

Colney Heath v Oxhey Jets

Dunstable Town v Eynesbury Rovers

Edgware Town v Leverstock Green

Harefield United v Crawley Green

Leighton Town v Baldock Town

North Greenford United v Harpenden Town

Potton United v Tring Athletic

Wembley v London Colney

Bye: Broadfields United

 

Saturday 18th January – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Aylesbury Vale Dynamos v North Greenford United

Baldock Town v Wembley

Broadfields United v Biggleswade United

Crawley Green v Dunstable Town

Eynesbury Rovers v Colney Heath

Harpenden Town v Potton United

Leverstock Green v Leighton Town

Newport Pagnell Town v Harefield United

Oxhey Jets v Edgware Town

Tring Athletic v Arlesey Town

Bye: London Colney

 

Saturday 25th January – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Fourth Round Proper

 

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Colney Heath

Biggleswade United v North Greenford United

Dunstable Town v Oxhey Jets

Edgware Town v Baldock Town

Harefield United v Aylesbury Vale Dynamos

Harpenden Town v Broadfields United

Leighton Town v Wembley

London Colney v Crawley Green

Potton United v Leverstock Green

Tring Athletic v Newport Pagnell Town

Bye: Eynesbury Rovers

 

FEBRUARY FIXTURES

 

Saturday 1st February – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Harefield United

Aylesbury Vale Dynamos v Harpenden Town

Broadfields United v Tring Athletic

Colney Heath v Leighton Town

Dunstable Town v Biggleswade United

Eynesbury Rovers v Crawley Green

Leverstock Green v Baldock Town

London Colney v Potton United

Newport Pagnell Town v Oxhey Jets

Wembley v Edgware Town

Bye: North Greenford United

 

Saturday 8th February – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE Fifth Round Proper

 

PREMIER DIVISION

Baldock Town v London Colney

Biggleswade United v Colney Heath

Broadfields United v Wembley

Crawley Green v Arlesey Town

Edgware Town v Dunstable Town

Harpenden Town v Newport Pagnell Town

Leverstock Green v Eynesbury Rovers

North Greenford United v Harefield United

Oxhey Jets v Aylesbury Vale Dynamos

Potton United v Leighton Town

Bye: Tring Athletic

 

Saturday 15th February – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Aylesbury Vale Dynamos v London Colney

Baldock Town v Biggleswade United

Dunstable Town v Potton United

Eynesbury Rovers v Broadfields United

Harefield United v Oxhey Jets

Leighton Town v Harpenden Town

Newport Pagnell Town v Arlesey Town

North Greenford United v Colney Heath

Tring Athletic v Crawley Green

Wembley v Leverstock Green

Bye: Edgware Town

 

Saturday 22nd February – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Wembley

Aylesbury Vale Dynamos v Leighton Town

Biggleswade United v Edgware Town

Broadfields United v Dunstable Town

Colney Heath v Baldock Town

Crawley Green v Oxhey Jets

Eynesbury Rovers v London Colney

Harpenden Town v Harefield United

Leverstock Green v Newport Pagnell Town

Potton United v North Greenford United

Bye: Tring Athletic

 

Saturday 29th February – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE Quarter Finals

 

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Broadfields United

Biggleswade United v Arlesey Town

Dunstable Town v Colney Heath

Eynesbury Rovers v Wembley

Harefield United v Tring Athletic

Leighton Town v Oxhey Jets

Leverstock Green v Aylesbury Vale Dynamos

London Colney v Harpenden Town

North Greenford United v Newport Pagnell Town

Bye: Potton United

 

 

MARCH FIXTURES

 

Tuesday 3rd March – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Newport Pagnell Town v London Colney

 

Wednesday 4th March – Kick Off 7.45pm unless stated

THE EMIRATES FA CUP Fifth Round Proper

 

Saturday 7th March – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Broadfields United

Aylesbury Vale Dynamos v Potton United

Colney Heath v Leverstock Green

Crawley Green v Leighton Town

Edgware Town v Eynesbury Rovers

Harefield United v London Colney

Harpenden Town v Baldock Town

Newport Pagnell Town v Wembley

North Greenford United v Dunstable Town

Oxhey Jets v Tring Athletic

Bye: Biggleswade United

 

Saturday 14th March – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Newport Pagnell Town

Biggleswade United v Harefield United

Broadfields United v Colney Heath

Dunstable Town v Tring Athletic

Edgware Town v London Colney

Eynesbury Rovers v Harpenden Town

Leighton Town v North Greenford United

Leverstock Green v Arlesey Town

Potton United v Oxhey Jets

Wembley v Crawley Green

Bye: Aylesbury Vale Dynamos

 

Saturday 21st March – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Quarter Finals

THE BUILDABASE FA VASE Semi Final First Leg

 

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Edgware Town

Aylesbury Vale Dynamos v Biggleswade United

Colney Heath v Potton United

Crawley Green v Baldock Town

Harefield United v Leverstock Green

London Colney v Wembley

Newport Pagnell Town v Broadfields United

North Greenford United v Eynesbury Rovers

Oxhey Jets v Leighton Town

Tring Athletic v Harpenden Town

Bye: Dunstable Town

 

Saturday 28th March – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE Semi Final Second Leg

 

PREMIER DIVISION

Baldock Town v North Greenford United

Biggleswade United v Oxhey Jets

Broadfields United v Aylesbury Vale Dynamos

Edgware Town v Harefield United

Eynesbury Rovers v Tring Athletic

Harpenden Town v Arlesey Town

Leighton Town v Newport Pagnell Town

Leverstock Green v London Colney

Potton United v Colney Heath

Wembley v Dunstable Town

Bye: Crawley Green

 

APRIL FIXTURES

 

Saturday 4th April – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Eynesbury Rovers

Aylesbury Vale Dynamos v Colney Heath

Dunstable Town v London Colney

Harefield United v Baldock Town

Leighton Town v Broadfields United

Newport Pagnell Town v Edgware Town

North Greenford United v Crawley Green

Oxhey Jets v Leverstock Green

Tring Athletic v Biggleswade United

Wembley v Potton United

Bye: Harpenden Town

 

Saturday 11th April – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Baldock Town v Arlesey Town

Crawley Green v Leverstock Green

Eynesbury Rovers v Newport Pagnell Town

Harefield United v Broadfields United

Harpenden Town v Oxhey Jets

Leighton Town v Dunstable Town

London Colney v Colney Heath

North Greenford United v Wembley

Potton United v Biggleswade United

Tring Athletic v Aylesbury Vale Dynamos

Bye: Edgware Town

 

Saturday 18th April – Kick Off 3.00pm

THE EMIRATES FA CUP Semi Finals

 

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Dunstable Town

Aylesbury Vale Dynamos v Edgware Town

Broadfields United v Potton United

Colney Heath v Tring Athletic

Eynesbury Rovers v Leighton Town

Harpenden Town v Crawley Green

Leverstock Green v Tring Athletic

North Greenford United v London Colney

Oxhey Jets v Baldock Town

Wembley v Biggleswade United

Bye: Harefield United

 

Saturday 25th April – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Arlesey Town v Oxhey Jets

Biggleswade United v Harpenden Town

Crawley Green v Colney Heath

Dunstable Town v North Greenford United

Edgware Town v Leighton Town

Harefield United v Eynesbury Rovers

London Colney v Broadfields United

Potton United v Aylesbury Vale Dynamos

Tring Athletic v Baldock Town

Wembley v Newport Pagnell Town

Bye: Leverstock Green

 

Sunday 17th May

THE BUILDABASE FA VASE FINAL

 

Saturday 23rd May

THE EMIRATES FA CUP FINAL

SSMFL Division Two fixtures released for August & September

SPARTAN SOUTH MIDLANDS LEAGUE DIV 2

The Spartan South Midlands Football League have released the first two months of fixtures for Division Two teams, although at this stage these games are subject to change.

AUGUST FIXTURES

 

Saturday 3rd August – Kick Off 3.00pm

DIVISION TWO

Aston Clinton v MK Gallacticos

 

Saturday 10th August – Kick Off 3.00pm

DIVISION TWO

Aston Clinton v Old Bradwell United

Sarratt v New Bradwell St Peter

Totternhoe v Codicote

Tring Corinthians v MK Gallacticos

 

Saturday 17th August – Kick Off 3.00pm

DIVISION TWO

Sarratt v Berkhamsted Raiders

Tring Corinthians v Aston Clinton

Unite MK v Old Bradwell United

 

Tuesday 20th August – Kick Off 7.45pm unless stated

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

Aylesbury Vale Dynamos v Codicote

Colney Heath v Sarratt

Edgware Town v Pitstone & Ivinghoe

Leverstock Green v New Bradwell St Peter

 

Wednesday 21st August – Kick Off 7.45pm unless stated

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

New Salamis v Berkhamsted Raiders

Unite MK v Ampthill Town

 

Saturday 24th August – Kick Off 3.00pm

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

Mursley United v Park View

Tring Corinthians v Old Bradwell United

 

DIVISION TWO

Aston Clinton v New Bradwell St Peter

Bovingdon v Berkhamsted Raiders

Pitstone & Ivinghoe v Sarratt

The 61FC (Luton) v Codicote

Totternhoe v MK Gallacticos

 

Saturday 31st August – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE First Round Qualifying

Holyport v Unite MK

New Salamis v Codicote

 

DIVISION TWO

Mursley United v Totternhoe

Pitstone & Ivinghoe v New Bradwell St Peter

Sarratt v The 61FC (Luton)

Tring Corinthians v Berkhamsted Raiders

 

SEPTEMBER FIXTURES

(Note: Subject to change once County Cup draws are known)

 

Saturday 7th September – Kick Off 3.00pm

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

MK Gallacticos v Langford

 

DIVISION TWO

Bovingdon v Pitstone & Ivinghoe

Codicote v Aston Clinton

Old Bradwell United v The 61FC (Luton)

Sarratt v Buckingham United

Tring Corinthians v Grendon Rangers

Unite MK v New Bradwell St Peter

 

Tuesday 10th September – Kick Off 7.45pm unless stated

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

Amersham Town v Grendon Rangers (Kick Off 7.30pm)

Harefield United v Buckingham United

 

Saturday 14th September – Kick Off 3.00pm

THE BUILDABASE FA VASE Second Round Qualifying

New Salamis or Codicote v Tower Hamlets

Wellingborough Town or Wellingborough Whitworth v Holyport or Unite MK

 

PREMIER DIVISION

Biggleswade United v Tring Athletic

 

DIVISION TWO

Buckingham United v Codicote (Subject to FA Vase)

Grendon Rangers v Sarratt

MK Gallacticos v Old Bradwell United

Mursley United v Berkhamsted Raiders

New Bradwell St Peter v Tring Corinthians

Pitstone & Ivinghoe v Unite MK (Subject to FA Vase)

The 61FC (Luton) v Aston Clinton

Totternhoe v Bovingdon

 

Saturday 21st September – Kick Off 3.00pm

LEAGUE CHALLENGE TROPHY First Round

Aston Clinton v Bovingdon

 

DIVISION TWO

Berkhamsted Raiders v Grendon Rangers

Codicote v Unite MK

Sarratt v Totternhoe

Tring Corinthians v Buckingham United

PDCL D1; Streethouse CC ease to victory over Old Sharlston CC

Old Sharlston CC – 111 all out off 28.3 overs
Streethouse CC – 112-0 off 18 overs

Scott Bland took six wickets

13.07.2019

League: Pontefract & District Cricket League Division One

This second top versus second bottom local derby went the way the form book suggested as Streethouse skittled their hosts out for just one hundred & eleven & in reply knocked off the required runs without losing a wicket.

Old Sharlston won the toss and elected to bat first, but from thirty-two for one wickets began to fall at a regular rate with Scott Bland causing the most damage with a six wicket haul, Simon Kemp top scored for the home side with twenty-seven whilst wicket keeper Jack Rogers closely followed with twenty-two.

Brent Law and Jonathan Hughes opened for the visitor’s and made thirty-nine & fifty-seven respectively to seal the victory off just eighteen overs.

Match scorecard: http://pontefractdcl.play-cricket.com/website/results/3757250
League table: http://pontefractdcl.play-cricket.com/website/websites/view_division?id=82079

Please Note: If you use any of our material or images, please ensure you credit sportsshots.org.uk

For photography (91 images) of first innings only, please click here: https://flic.kr/s/aHsmFf2FEe