Cherwell League: Results, scores & performers Saturday 23rd June 2018

Division 1

Banbury 2nd 202-7 (G Tait 66no, R Simpson 44), Gt Brickhill 204-1 (M Nelson 124no, A John 54no).

Challow & Childrey 120 (H Atkinson 32, A Bee 3-27, A Lane 3-31), Long Marston 123-4 (J Beesley 55no, E George-Crawley 40).

Buckingham Tn 2nd 93-9 (N Smith 3-10, T Weymes 3-30), Tiddington 95-6.

Oxford Downs 163 (Amin Rafiq 57, Max Mannering 3-42, Alex Davis 3-57), Cumnor 84 (A Davis 31, H Sutton 5-37, T Costley 3-28).

Abingdon Vale 116 (J Butcher 33no, Z Saeed 4-42), Twyford 120-4 (A Bone 40).

Division 2

Aston Rowant 2nd 153-8 (J Reynoldson 40, P Somerton 3-32), Cropredy 155-5 (J Walters 79).

Oxford 2nd 194 (R Musk 55, R Willis 37, B Ramalingam 30, M Robey 3-16), Sandford St Martin 157 (O Ong 76, A Busby 4-27).

Leighton Buzzard Tn 229-8 (T Light 51, L Selfe 50, J Kempster 35no, M Pearce 3-53), Bledlow Village 230-6 (M Bolton 61, M Winson 49, W Woodward 44, H Bartlett 40, L Selfe 3-54, A Francis 3-69).

Westbury 209-6 (O Tice 51, W Gurney 43, T Gurney 39), Wolverton 119 (R Tredwell 4-17, G Judd 3-32).

Didcot 262-8 (A Webb 86, K Johnston 49, E Mathews 47), Horspath 2nd 228-6 (R Eason 76, J Mohammed 72no, T Eyles 47).

Division 3

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 49 (C De Kock 3-13, D Savin 3-13), Bicester & North Oxford 51-2.

Cublington 77 (J Bramley 3-11), Stokenchurch 79-1 (J Triggs 46no).

Gt Brickhill 2nd 238-5 (G MacDonald 110no, J Hunt 31no), Horley 184 (C Lynes 34, S Palmer 33, L Morgan 5-60).

Oxford Downs 2nd 210-7 (W Mehmood 61, D Woods 42, E Dunn 3-67), Minster Lovell 214-5 (J Simpson 74no, E Dunn 71, C Spilsbury 4-73).

Banbury 3rd 242-7 (S Armstrong 74, M Simpson 52, J Lambden 39, O Woodward 4-55), Gt & Little Tew 2nd 64 (C Phillips 3-15, E Bradbury 3-23).

Division 4

Witney Mills 150 (P Lefort 32, P Knightley 4-26, J Elliott 4-34), Tiddington 2nd 152-4 (J Talbot 43, J Davis 33).

Abingdon Vale 2nd 73 (S Lachlan 7-41, M Ridgway 3-17), Thame Tn 2nd 76-1 (H Thomas 32no).

Charlbury 227 (T Nash 69, T Harris 61, M Wareham 3-25, L Beesley 3-63), Long Marston 2nd 224-7 (M Wareham 98, H Sim 41).

Shipton-under-Wychwood 2nd 192 (I Lewis 49, S Miller 32no, B Richardson 30, J Ramanadanpulle 3-29), Bletchley Tn 193-2 (M Shepherd 122, S Galvin 30).

Brackley 209-9 (E Carpenter 63, W Hedger 47, T Alam 4-44, R Imran 3-34), East Oxford 128 (J Rowland 5-27).

Division 5

Leighton Buzzard Tn 2nd 83, Didcot 2nd 84-1.

Chearsley 222-8 (A Crichton 54, N Grimsdell 47, B Caiger 36, E Caiger 35no, T Foster 3-42, J Revel 3-47), Aston Rowant 3rd 161 (P Plumridge 53, J Veness 3-10, C Parker 3-23, E Holland 3-46).

K Bagpuize 239-8 (T Ricks 114, E Oakley 3-36), Horspath 3rd 159-6 (A Thomas 58, D Jones 49no).

Cumnor 2nd 239 (A Hodder-Williams 108), Dinton 2nd 139.

Cropredy 2nd 258-9 (C Wise 64, G Sirimanne 44, J Jennings 41, H Walters 31, U Khan 4-70, B Rose 3-53), Kimble 262-6 (P Dumbarton 69, J Foster 56, A Ross 52no, G Buckingham 3-62).

Division 6

Eynsham 237 (R King 63, K Khalid 4-31, M Shafaqat 3-70), Twyford 2nd 187 (K Khalid 57, M Aslam 43, T Smith 3-18).

Horley 2nd 176 (P Moon 82, O Badger 4-29), Banbury 4th 178-4 (L Wetherill 77no).

Sandford St Martin 2nd 193 (G Pearson 87, M Dakin 4-47, H Ahmed 3-67), Bledlow Ridge 196-6 (M Brightwell 73, P Brooks 35, G Pearson 3-45).

Oxford 3rd 257 (J Cahir 57, K Nawaz 50, B Spencer 5-65), Minster Lovell 2nd 147-8 (W Spearman 60, J Cahir 3-36, G Langley 3-38).

Challow & Childrey 2nd 279-4 (O Dunn 132no, R Hales 84, T Pill 36), Buckingham Tn 3rd 118 (A Dawson 5-28, M Turnbull 4-22).

Division 7

Horspath 4th w/o Gt & Little Tew 3rd.

Bledlow Village 2nd 233-6, East Oxford 2nd 239-2.

Didcot 3rd 168-9 (J Head 37, T Ahmed 3-22, A Ahmed 3-34), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd 150 (M Hussain 37, D Allen 3-18, S Evans 3-53).

Wolverton Tn 2nd 175-7 (Saqib 50, C Tredwell 3-19), Westbury 2nd 105 (S Manning 31, N Saunders 4-33, H Qureshi 3-9).

Bicester & North Oxford 2nd 148 (G James 37, C Dunbar 3-16, C Jones 3-34), Aston Rowant 4th 120 (R Mason 33).

Division 8

Brackley 2nd 172-9 (D Barnes 78, M Durrant 3-25, 3-46), Charlbury 2nd 154 (C Sinton 54, S Smith 30, D Barnes 8-33).

Oxford Downs 3rd 265-8 (T Gould 88, N Angus 59, G Watts 30, J Shearer 3-45, M Berryman 3-89), Long Marston 3rd 185-9 (S McLeman 63, P Bello 3-52).

Shipton-under-Wychwood 3rd 284-7 (J Hemming 89, S Dickens 73), Cublington 2nd 114 (J Ruthen-Stuart 5-23).

Abingdon Vale 3rd 167-8 (C Talluri 54, G Ellis 42, T Hutt 3-27), Challow & Childrey 3rd 171-1 (M Baker 81no, J Durie 48no).

Witney Mills 2nd 191-6 (S Halford 99), Buckingham Tn 4th 128 (Amit 56, M Pandurangan 4-16, P Magnuson 3-29).

Division 9

Bledlow Ridge 2nd 135-9 (J Ahmed 40, C Evans 4-24), Tiddington 3rd 136-2 (M Weeks 51no, N Dales 35).

Kimble 2nd 273-4 (U Riaz 100no, A Ahmed 85, E Murray 3-73), Kingston Bagpuize 2nd 274-2 (J Edwards 130no, S Edwards 85no).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 176-9 (A Raza 74, J Brandish 3-38), Cumnor 3rd 129-9 (M Bilal 3-40, M Saleem 3-44).

Oxford 4th 106 (A Hameed 48, N Khan 34, A Dawson 4-22, D Turner 3-42), Bletchley Tn 2nd 109-3 (R Miah 36no).

Stokenchurch 2nd 188-6 (G Murton 74, S Leppard 42, H Ali 37no, I McStay 3-39), Thame Tn 3rd 137 (T Hester 39, A Jinman 36, J Springett 5-52, C Fardell 4-39).

Division 10

Shipton-uWychwood 4th w/o Aston Rowant 5th.

Thame Tn 4th 94 (J Phippen 36, D O’Sullivan 7-31), Dinton 3rd 95-2 (C Clayton 27).

Didcot 4th 122 (A Henderson 47, W Burton 3-20), Cropredy 3rd 123-3 (P Covacic 40no, A Hussain 35no).

Abingdon Vale 4th 203-8 (P Rallings 74no, H Rahim 53), Bicester & North Oxford 3rd 204-2 (M Ilbery 98no, S Conway 46no, S Jackson 35).

Westbury 3rd 42 (Drury 3-2, Walker 3-8), Eynsham 2nd 43-1 (G Inge 35no).

Chearsley 2nd 53 (K Mathota 8-1), Minster Lovell 3rd 57-2.

Please follow and like us:

Comments are closed.