Cherwell League – Results & performers for the weekend (2/9/17)

Division 1

Horspath 2nd 215 (D O’Connor 65, J Mohammed 49, N Coltman 37, A Ali 4-28, B Afzal 3-32), Twyford 218-6 (S Alam 88, M Asif Shah 38, B Afzal 32, J Mohammed 3-36).

Tiddington 154 (N Pykett 58no, J Jenkinson 3-35), Abingdon Vale 155-3 (J Diwakar 52no, S Chilvers 44no, W Barker 32).

Long Marston 250-8 (J Smith 48, A Hammond 47, S Bastin 45, P Webb 34), Cumnor 193 (M Mannering 81, J Dale 49, H Ackland 33, S Bastin 5-38).

Banbury 2nd 178 (J Lambden 33no, J Law 5-71), Oxford Downs 181-8 (A Rafiq 42, S Hart 3-18, R Simpson 3-45).

Aston Rowant 2nd 97 (C Eaton 43, R Chapman 3-3, W Mohammed 3-50), Dinton 99-2 (B Gough 46, M Ludlow 42).

 

Division 2

Sandford St Martin 250-8 (O Ong 58no, P Tanner 51, R Keat 3-65), Didcot 174-8 (R Cook 66, V Perera 33, O Ong 4-24).

Gt Tew 2nd 125 (A Maqbool 42, J Harris 5-30, G Trewby 3-39), Challow & Childrey 126-2 (R Gordon 39no).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 154 (J Butler 30, J Gear 4-54, B Stafford 4-32), Buckingham Town 2nd 158-7 (S Brunning 55, R Brown 3-31).

Oxford 2nd 166 (A Russell 40, K Nawaz 39, J Kempster 4-25), Leighton Buzzard Town 168-5 (G Proudfoot 54, P Whatmore 39).

Bledlow Village 288 (H Bartlett 113, O Woodward 52, S Hussain 4-64, R Lynch 3-67), Cropredy 157 (J Fox 36).

 

Division 3

Bicester & North Oxford 284 (D Savin 76no, L Moore 51, O Ward 44, D Finch 4-73, D Eaton 3-70), Horley 133 (D Finch 65, D Clark 5-21).

Oxford Downs 2nd 25 (H Williams 6-12, C Harper 4-11), Westbury 28-1.

Banbury 3rd 231-9 (N Megson 51, I Mohammed 42, O Venables 4-55, K Patel 4-58), Cublington 175 (J Rodnight 58, M Simpson 4-69).

East Oxford 142-9 (A Butt 60), Great Brickhill 2nd 145-2 (C Jones 75, G Morris 45no).

 

Division 4

Thame Town 2nd 223-8 (J Nielson 104, T Husain 3-38), Dinton 2nd 224-7 (M Ur Rehman 52, E Lloyd 52, K Shahid 38no, M Ridgway 5-64).

Stokenchurch 216 (P Maddock 59, C North 50, R Panting 3-42, P Hemming 3-70), Shipton-under-Wychwood 2nd 198-9 (A Prior-Wandesforde 31no, J Triggs 5-52).

Brackley 119 (J Rowland 44, O Burney 4-44, P Lefort 3-36), Witney Mills 121-8 (P Claridge 32, M Lowe 5-28).

Tiddington 2nd 120-8 (C Bird 37, B Barrett 3-28), Minster Lovell 124-4 (H Ebsworth 47, O Mersh 31, C Bird 3-32).

 

Division 5

Cropredy 2nd 126 (G Buckingham 33, G Evans 4-35, P Butcher 3-24), Abingdon Vale 2nd 128-5 (R Hood 43, C Butcher 31, M Twynham 3-20).

Oxford 3rd 237-5 (M Picknett 98, L Mase 81), Didcot 2nd 196-9 (J Bywater 62, A Symonds 5-59, R Young 3-25).

Leighton Buzzard Town 2nd 279-6 (R Krynauw 106no, A Ruston 47, M Gurney 45), Bledlow Ridge 175 (M Brightwell 52, P Brooks 42no, B Barrett 3-28, A Smith 3-31).

Cumnor 2nd 149 (J Washbourn-Calcutt 33, L Beesley 3-20, Y Mistry 3-22, H Robinson 3-48), Long Marston 2nd 151-3 (M Wareham 70no).

Kingston Bagpuize 278-4 (M Cecchini 100no, J Boon 63, W Woodley 48), Kimble 260-9 (A Ross 90, J Tizzard 52, G Woodley 6-66).

 

Division 6

Aston Rowant 3rd 270-7 (S Lyon 76, K Slatter 62, M Luxford 33, T Hutt 3-45), Challow & Childrey 2nd 184 (C Robson 51, G Hughes 3-49, G Redguard Siler 3-63).

East Oxford 2nd 157 (A Shah 45, J Mumtaz 30, M Shafaquat 4-51, M Fyazz 3-30), Twyford 2nd 144 (M Fyazz 32, M Inran 5-58).

Banbury 4th 319-6 (B Taylor 115, S Armstrong 72no, S Partington 36, A Stevens 31, J Wetherill 30, N Grimsdell 3-77), Chearsley 166-8 (N Grimsdell 43, D Stratford 34, J Wetherill 3-24).

Buckingham Town 3rd 180-9 (R Thompson 60no, T Riley 35, M Thatcher 33), Sandford St Martin 2nd 140 (R Pengelly 6-24).

 

Division 7

Horley 2nd 52 (G Simms 5-16), Minster Lovell 2nd 53-1.

Bledlow Village 2nd 300-1 (Goodchild 102no, Winson 127), Long Marston 3rd 66 (Harman 3-7).

Cublington 2nd 152-6 (S Godfrey 40), Horspath 4th 153-3 (C Wharton 69no, A Turner 38).

Westbury 2nd 170-8 (T Boardman 55, R Tilley 3-51, M Pandurangan 3-29), Witney Mills 2nd 131-8 (R Tilley 48, T Boardman 5-36).

Bicester & North Oxford 2nd 265-4 (H Naeem 60no, B Clark 54no, M Collins 42, M Adams 37), Aston Rowant 4th 147 (J Revill 47, K Dave 4-23, L Randall 3-41).

 

Division 8

Didcot 3rd 188-6 (L M Stoman 72), Shipton-under-Wychwood 3rd 107 (K Patel 3-30).

Wolverton Town 2nd 232-4 (H Tanveer 87, C King 86no), Abingdon Vale 3rd 157-8 (J Guntrip 44, Z Mahmood 4-31).

Bledlow Ridge 2nd 84 (W Hedger 5-9, R Timmis 3-30), Brackley 2nd 87-2.

Buckingham Tn 4th w/o Oxford 4th.

 

Division 9

Thame Town 3rd 163 (J Avery 52, P Chahall 3-14), Oxford Downs 3rd 165-4 (H Gillan 39, F Smirg 38, T Ling 32, G Watts 30).

Kimble 2nd 147 (U Riaz 54, A Dawson 3-22), Challow & Childrey 3rd 153-5 (N Hill 66, A Kay 31, N Ahmed 3-53).

Twyford 3rd 150 (Finch 3-4), Banbury 5th 82 (O Davies 4-14, H Harper 3-14).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 154-9 (A Hussain 3-27), Cropredy 3rd 43 (T Mirza 3-6).

Stokenchurch 2nd 161-7 (H Ali 58no, J Springett 34, C Noble 4-55), Tiddington 3rd 162-5 (N Dales 41, A Cashman 35no, J Springett 4-53).

 

Division 10

Kingston Bagpuize 2nd 229-4 (S Edwards 85no, M Tracey 52), Dinton 3rd 163-4 (M Garrad 67).

Aston Rowant 5th 295 (P Barnett 85, B Porter 62, C Mason 55, J Brown 33, D Taylor 3-63), Shipton-under-Wychwood 4th 48 (B Porter 5-1).

Bletchley Town 2nd 153 (M Houpe 51, R Gilbert 4-57, M Horne 3-25), Minster Lovell 3rd 67 (S Balendran 4-16, A Dawson 3-4).

Didcot 4th 212-6 (J Knight 52no, J Casson 38, A Kumar-Gorremuchu 3-46), Abingdon Vale 4th 103 (A Prothero 4-11, J Casson 3-21).

Comments are closed.