Cherwell League – Results & performers for the weekend (26/8/17)

Division 1

Long Marston 149 (A Hammond 39, D Warner 4-43, T Weymes 3-36), Twyford 152-4 (A Ali 45).

Tiddington 258-9 (H McNeilly 76, J Talbot 44, W Goodman 32, J Mohammed 5-63, J Earnshaw 3-63), Horspath 2nd 190 (D O’Connor 54, C Jones 47, M Smith 3-68).

Dinton 172 (W Fisher 68, M Ludlow 42, R Chapman 32, J Jenkinson 4-67, H Pickford 3-39), Abingdon Vale 135 (W Barker 71, J Diwaker 31, A Khan 7-19).

Cumnor 206 (M Lake 101, A Rafiq 4-13, T Costley 4-62), Oxford Downs 203 (G Sandbach 90, J Ellwood 44, M Mannering 3-39).

Aston Rowant 2nd 245, Banbury 2nd 183-7.

 

Division 2

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 101 (A Ahmed 33, P Mukherjee 32, R Keat 5-61), Didcot 104-1 (V Perera 33no).

Sandford St Martin 194 (S Dobson 89, M Robey 59, J Garrett 4-29), Great & Little Tew 2nd 136 (H Portman 4-45).

Cropredy 136, Challow & Childrey 139-3 (H Kent 76).

Oxford 2nd 129 (B Stafford 4-30, B Laycock 4-33), Buckingham Town 2nd 130-3 (S Brunning 66no).

Bledlow Village 263-9 (W Woodward 105, H Bartlett 61, J Kempster 3-46), Leighton Buzzard Town 266-7 (D Scott 90, J Kempster 49no, H Bartlett 3-34, A Mould 3-55).

Division 3

Wolverton Town 146 (A Malik 30, C Purton 3-44), Westbury 89 (I Butt 4-25, H Malik 3-27).

Horley 283 (D Taylor 97, S King 97, G Morris 4-44), Great Brickhill 2nd 146 (C Jones 31, D Finch 5-55, J Hart 3-35).

Oxford Downs 2nd 190 (C Chahal 73, J Meardon 34, C Phillips 4-37, K Arnold 3-37), Banbury 3rd 149 (M Simpson 45, N Megson 34, S Roberts 7-34).

Cublington 196, East Oxford 193.

 

Division 4

Thame Town 2nd 203-8 (J Avery 53, A Thomas 46, D Smith 3-43), Brackley 184 (E Carpenter 95, A Thomas 4-38, P Tervet 3-39).

Dinton 2nd 94 (M Parmar 39, M Ahmed 4-14, Z Aslam 3-35), Stokenchurch 96-3 (A Hunt 51no).

Shipton-under-Wychwood 2nd 108 (D Jarvis 33, L Champion 32), Minster Lovell 111-3 (C Tinsley 39).

Witney Mills 257-3 (S Cross 114, M Dove 53no, S Haselgrove 37no), Horspath 3rd 103 (C Wharton 31, P Lefort 4-26, S Haselgrove 3-26).

Bletchley Town 219 (N Shahzad 87, A Mehmood 51, E Turner 34, E Noble 4-54), Tiddington 2nd 126 (A Noble 51, Jude 4-48, R Brown 3-28).

 

Division 5

Leighton Buzzard Town 2nd 142 (S Roberts 35, P Butcher 3-43), Abingdon Vale 2nd 127 (C Butcher 33, A Smith 5-47).

Oxford 3rd 159-9 (O Mase 49, P Somerton 6-63), Cropredy 2nd 160-6 (J Coleman 56no, P Cooling 30).

Kingston Bagpuize 203 (W Woodley 46, M Cecchini 32, J Kemp 30, K Durrant 4-37, R Singh 4-39), Didcot 2nd 83 (K Beesley 30, M Watts 3-21).

Cumnor 2nd 260-6 (J Washburn-Calcott 104, M Race 74, B Harden 33, M Gillett 3-63), Bledlow Ridge 80 (S Herbert 4-10, P du Plessis 3-25).

Kimble 119 ( H Robinson 7-57, E Robinson 3-33), Long Marston 2nd 122-3 (M Lyons 65, M Wareham 34).

 

Division 6

Chearsley 229-8 (J Veness 60, E Holland 51, F Robson 4-81, W Humphries 3-29), Challow & Childrey 2nd 174-7 (C Warboys 59, F Robson 37, C Parker 4-46).

East Oxford 2nd 136 (A R Mughal 46, T Foster 4-46), Aston Rowant 3rd 137-8 (C Hutton 37, T Foster 33no, M Imran 3-32).

Sandford St Martin 2nd 67-8 (C Simpson 42, M Fayyaz 5-21, B Harper 3-42), Twyford 2nd 68-2.

Great & Little Tew 3rd 135 (Williams-Sharkey 35, J Hummer 34, S Mitchelmore 4-18), Banbury 4th 136-2 (A Stevens 79no, B Taylor 51no).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd 150 (R Pengelley 4-28), Buckingham Town 3rd 138 (I Mohammad 4-38, T Ahmed 3-33).

 

Division 7

Cublington 2nd 105 (A Inglis 36, D Quinney 3-23, C Lynes 3-34), Horley 2nd 106-2 (P Moon 57no).

Minster Lovell 2nd 175-8 (J Mayers 37, G French 34no, B Moore 3-26), Bledlow Village 2nd 176-9 (H Moseley 64no, J Mutton 3-42).

Long Marston 3rd 193 (G Graveson 68no, R Adams 54, P Penhale 5-34), Aston Rowant 4th 51 (D Slade 5-3, R Ali 3-19).

Horspath 4th 89 (R Tilley 5-28), Witney Mills 2nd 95-2 (J Harrison 37no).

Westbury 2nd 141 (T Boardman 42, S Conway 4-22), Bicester & North Oxford 2nd 142-3 (C Doak 82no).

 

Division 8

Shipton-under-Wychwood 3rd 176-7 (G Woods 63, J Hemming 34, S Howarth 4-25), Cumnor 3rd 177-5 (M Naqvi 54).

Abingdon Vale 3rd 114 (S Sivalingham 34, C Strange 5-31, K Patel 4-6), Didcot 3rd 115-3 (C Strange 44no, R Newman 3-19).

Buckingham Town 4th 111, Wolverton Town 2nd 112-8.

Brackley 2nd 273-3 (D Barnes 132no, D Hedger 40, C Goodridge 32), Oxford 4th 130-5 (J Lawton-Smith 73no).

 

Division 9

Thame Town 3rd 191-6 (G Holmes 109no, V Desai 44), Banbury 5th 97 (A Ahmed 61, V Desai 4-21).

Kimble 2nd 194-8 (B Whitehead 58no, A Singh 39, M Mahanan 4-26), Oxford Downs 3rd 195-7 (G Watts 46, N Angus 34, J Dumbarton 3-79).

Challow & Childrey 3rd 180 (N Hill 51, W Bates 3-18, T Kitchin 3-37, O Woodcock 3-50), Tiddington 3rd 128 (N Dales 52, P Gladdy 35).

Twyford 3rd 255-5 (A Bassett 63, H Kimble 51, R Bridgman 33no), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 111 (R Ahmed 34).

Cropredy 3rd 152-7 (R Orchard 82, J Springett 5-36), Stokenchurch 2nd 122 (S Leppard 36, A Hussain 8-29).

 

Division 10

Bletchley Town 2nd 133 (P Rusling 38, L Geogheghan 32, D O’Sullivan 7-16), Dinton 3rd 50 (S Balendran 6-19, A Dawson 4-15).

Kingston Bagpuize 2nd 200-5 (S Edwards 40, M Tracey 38, J Edwards 37), Aston Rowant 5th 171-8 (P Barnett 59, C Mason 40, P Holt 33).

Didcot 4th 201-6 (J Head Snr 83, A Prothero 53, P Clack 4-54), Shipton-under-Wychwood 4th 129 (G Nelson 73, A Prothero 5-38).

Minster Lovell 3rd 268-3 (A Horne 102no, N Spearman 72, R Whitlock 50), Bicester & North Oxford 3rd 91-7 (R Gilbert 3-5).

Comments are closed.