Cherwell League – Results & performers for the weekend (19/8/17)

Division 1

Twyford 177 (S Alam 76, T Costley 5-44, A Rafiq 3-48), Oxford Downs 160-7 (T Costley 60no, W Mehmood 39, B Afzal 4-27).

Horspath 2nd 94 (J Mohammed 31, J Smith 4-40), Long Marston 97-5 (J Smith 40).

Tiddington 237-9 (C Goodman 98, J Talbot 37, F Ali 5-43, W Mohammed 3-46), Dinton 108 (N Smith 3-14).

Banbury 2nd 175 (J Lambden 53, P White 4-35), Abingdon Vale 166-9 (A Premkumar 49, J Curtis 3-34, G Tait 3-43).

Cumnor 278-7 (W Bull 90, A Hodder-Williams 55, H Ackland 54, M Lake 38, A Barras 4-61), Aston Rowant 2nd 138 (T Morgan 58, M Mannering 3-19).

 

Division 2

Didcot 110 (V Perera 38), Oxford 2nd 111-3.

Sandford St Martin 210-7 (C Thompson 45, H Portman 38, O Ong 37no), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 98 (M Anson 3-15, H Portman 3-18, C Thompson 3-23).

Great & Little Tew 2nd 119 (C Slatter 49, J Heath 4-40), Cropredy 120-7 (E Somerton 57, L Manley 5-59).

Challow & Childrey 259-6 (R Gordon 131no, P Bryan 44, D Scott 3-66, L Selfe 3-66), Leighton Buzzard Town 155 (G Proudfoot 58, L Selfe 44, J Harris 3-37, C Jones 3-38).

Buckingham Town 2nd 271-7 (S Beck 61, S Brunning 55, B Laycock 51, J Ell 30no, M Bolton 3-80, T Moore 3-93), Bledlow Village 125 (J Basu 41, M Pearce 31no, B Laycock 3-19, D Pritchard 3-37).

 

Division 3

Banbury 3rd 179 (J Mitchelmore 69, M Simpson 41, I Mohammed 37, I Butt 6-55, H Malik 3-56), Wolverton Town 182-4 (A Malik 49no, J Raja 49, A Hussain 42no, A Mujtaba 33).

Bicester & North Oxford 157 (S Sansome 31, A Khan 5-36), Great Brickhill 2nd 159-4 (G Morris 31no).

Cublington 280-6 (K Petal 118, J Rodnight 48, B Orchard 30), Horley 232 (S King 68no, D Taylor 33, K Petal 6-71).

Oxford Downs 2nd 145 (W Bartlett 39, I Caunce 37, C Walia 5-33), East Oxford 107 (M Hassan 61, C Chahas 5-14).

 

Division 4

Thame Town 2nd 168 (M Ridgeway 48, R Carr 44, M Furness 35, A Cummins 5-38, H Moon 3-43), Horspath 3rd 169-7 (C Jones 34, S Lachland 3-35).

Minster Lovell 191 (J Merriman 39, C Tinsley 37, Z Aslam 3-59), Stokenchurch 153 (K Kayani 31, E Dunn 6-32, B Barrett 3-37).

Shipton-under-Wychwood 2nd 184-9 (I Harris 53, A Mehmood 3-26, R Brown 3-59), Bletchley Town 189-4 (N Shahzad 93, E Turner 37).

Tiddington 2nd 84 (O Burney 3-28), Witney Mills 85-3 (S Cross 53).

 

Division 5

Abingdon Vale 2nd 166-9 (M Howe-Davies 54, T Allen 36, S Powell 6-41), Cumnor 2nd 167-4 (J Washbourn-Calcutt 79no, M Race 62).

Leighton Buzzard Town 2nd 224-9 (R Krynauw 105no, M Twynham 3-17, A Warbie 3-38), Cropredy 2nd 191 (A Warbie 46no, J Haynes 43, T Bunting 34, J Cowley 4-37).

Bledlow Ridge 229 (S Rolfe 81, P Brooks 47, R Shah 4-39), Kimble 169-9 (B Rose 49, J Foster 38, M Dakin 4-36).

 

Division 6

Chearsley 117 (A Crichton 55, C Leaney 6-48, T Foster 4-41), Aston Rowant 3rd 120-2 (M Walker 42, M Luxford 38no).

East Oxford 2nd 192-9 (A Shahid 86, M Ayyaz 35no), Sandford St Martin 2nd 171 (C Simpson 123, A Nawaz 3-23, M Imran 3-43).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd 103 (T Ahmed 39, T Weymes 6-30, T Jackson 3-16), Twyford 2nd 104-5 (B Elkington 43).

Buckingham Town 3rd 201 (V Valambhia 77, M Taylor 56, S Partington 3-26, L Wetherill 3-38), Banbury 4th 84 (M Dipple 6-9).

 

Division 7

Horley 2nd 207-4 (S Cox 61no, R Hart 60, D Quinney 45, N Ireson 3-48), Witney Mills 2nd 51 (J Wimbush 5-21, S Shanga 3-4).

Cublington 2nd 78 (E Crowther 4-5), Minster Lovell 2nd 79-6 (N Rowe 4-18).

Bledlow Village 2nd 206-6 (M Goodchild 94, H Mossley 49), Aston Rowant 4th 141 (J Coles 47, G Redguard-Siler 36no, J Harman 4-38).

Long Marston 3rd 44 (N Blithe 3-8, M Peyton Bruhl 3-14, S Manning 3-16), Westbury 2nd 48-2.

Bicester & North Oxford 2nd 172-8 (C Doak 53, L Heritage 5-33), Horspath 4th 136-6 (H Naeem 3-37).

 

Division 8

Bledlow Ridge 2nd 125 (R Dryden 38, S Dryden 33, F Norridge 4-23, S Dickins 3-32), Shipton-under-Wychwood 3rd 114 (F Norridge 32, D Saint 3-19, M Gillett 3-26).

Didcot 3rd 148 (S Moitra 46, D Allen 43no, J Clapton 3-47, M Naqvi 3-15), Cumnor 3rd 149-5 (J Clapton 88, M Naqvi 48, O Bean 3-10).

Buckingham Town 4th 85 (R Howells 5-34), Abingdon Vale 3rd 88-6 (J Stock 44no).

Brackley 2nd 130, Wolverton Town 2nd 131-8 (Z Mahmood 45).

 

Division 9

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 48 (J McStay 4-13, I McStay 3-12), Thame Town 3rd 49-7.

Oxford Downs 3rd 180-7 (M Watts 42, G Watts 34), Banbury 5th 175 (F Price 95, M Mohand 3-42).

Tiddington 3rd 173-7 (N Dales 48, N Edmondson 40, M Gordon 38), Kimble 2nd 103 (A Singh 30, P Wood 9-50).

Cropredy 3rd 143-8 (T Hussain 46no, R Orchard 45, G Rees 4-42), Challow & Childrey 3rd 144-2 (R Podbery 49no, M Gregory 41, T Rees 37no).

Twyford 3rd 105 (O Davies 35, J Springett 4-22), Stokenchurch 2nd 107-2 (G Murton 42).

 

Division 10

Dinton 3rd 213-4 (C Claydon 101, A Bradley 48, M Randall 3-22), Bicester & North Oxford 3rd 85 (D O’Sullivan 4-16).

Kingston Bagpuize 2nd 145 (J Ewards 53, J Ramanadwrule 3-16), Bletchley Town 2nd 70 (E Murray 3-10, J Hornblow 3-14).

Didcot 4th 108 (H Robertson 3-36), Aston Rowant 5th 109-1 (P Barnett 61no, P Holt 45no).

Shipton-under-Wychwood 4th w/o Chearsley 2nd.

Abingdon Vale 4th 213-5 (B Sanagara 46no, M Powell 43no, P Malayan 37, R Gilbert 4-48), Minster Lovell 3rd 114-5 (A Horne 75no).

Comments are closed.