Cherwell League – Results & performers for the weekend (29/7/17)

Division 1

Twyford 263-9 (S Mahamood 59, S Alam 70, A Ali 34, K Burrows 4-39, W Mahomed 5-38), Dinton 143 (F Ali 44, A Ali 6-25).

Abingdon Vale 255 (M Owen 52, A Premkumar 50, S Chilvers 30), Horspath 2nd 44-3.

Aston Rowant 2nd 155 (B Knowler 47no, T Morgan 33, O Shaw 30, P Toovey 3-31, A Lane 3-32), Long Marston 60-2 (A Hammond 30).

Oxford Downs 234-7 (F Crouch 76, A Rafiq 35), Tiddington 45-4 (H Sutton 3-24).

Cumnor 215 (A Davis 55, M Lake 51, J Lee 32, R Simpson 4-46, F Brabham 3-52), Banbury 2nd 89 (M Mannering 6-9).

 

Division 2

Didcot 199-5 (V Perera 92, E Mathews 67, M McInerney 3-44), Cropredy 61-3.

Challow & Childrey 306-8 (R Gordon 150, P Bryan 66), Sandford St Martin 180-4 (C Thompson 67, J Howe 54no).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 163 (J Butler 32, T Moore 4-30), Bledlow Village 123 (H Bartlett 48, A Samiullah 3-20, R Rabani 3-23, A Ahmed 3-24).

Oxford 2nd 226-7 (A Muir 100no, M Sadiqi 44, A Hall 31, L Manley 3-31), Great & Little Tew 2nd 172-7 (M Jeacock 38, K Nawaz 3-21).

Leighton Buzzard Tn 192-8 (T Scott 64, D Scott 45, B Stafford 3-37).

Buckingham Town 2nd 193-7 (S Brunning 82no, A Francis 3-26).

 

Division 3

Wolverton Tn 183 (A Mujtaba 41, C King 40, D Burrows 4-41), Great Brickhill 2nd 77 ( H Malik 5-39, Id Butt 4-20).

East Oxford 69 (H Williams 4-26, G Markham 3-23),Westbury 71-0 (T Gurney 39no).

Bicester & North Oxford 267-4 (N Moorman 108no, O Ward 51), Banbury 3rd 202-7 (D Savin 4-36).

Cublington 191, Oxford Downs 2nd 134-9 (C Gunning 52).

 

Division 4

Minster Lovell 255-4 (J Simpson 72no, C Tinsley 68), Thame Town 2nd 40-0.

Dinton 2nd 169 (S Ghazanfar 46, T Husain 39, A Warren 5-37, A Prior-Wandesforde 3-11) v Shipton-under-Wychwood 2nd.

Tiddington 2nd 100 (J Rowland 3-27, Jo Markham 3-29, R Cartwright 3-32), Brackley 101-7 (E Carpenter 38, C Bird 4-16).

Stokenchurch 206-4 (P Maddock 70, A Hunt 45, A Manger 3-28), Horspath 3rd 73-5 (C Jones 38).

Bletchley Tn 141 (M Shepherd 58, O Burney 5-65, B Madden 3-35), Witney Mills 142-4 (S Haselgrove 47, S Buckfield 33).

 

Division 5

Abingdon Vale 2nd 107 (G Woodley 3-12), Kingston Bagpuize 47-3 (P Butcher 3-18).

Didcot 2nd 100 (J Crisp 34, K Beesley 31, A Worby 4-56, J Coleman 3-3), Cropredy 2nd 104-3 (T Bunting 42, J Walters 36).

Kimble 203-9 (J Foster 58, P Dumbarton 36), Leighton Buzzard Tn 2nd 20-4 (B Rose 4-9).

Bledlow Ridge 184 (M Brightwell 54, D Bird 42, H Robinson 4-37, P Barry 3-14, S Woodruff 3-68) v Long Marston 2nd.

Oxford 3rd 79 (P Du Plessis 5-13, S Herbert 4-24), Cumnor 2nd 80-1 (M Race 34no).

 

Division 6

Challow & Childrey 2nd 174-9 (M Podbery 63no, B Proctor 4-61, M Marsh 3-45) v Sandford St Martin 2nd.

Twyford 2nd 208-7 (T Nadeen 58, N Shaffquat 34no, C Mason 3-56) v Aston Rowant 3rd.

Chearsley 158-8 (A Crichton 53, J Veness 30 , B Valambhia 4-31), Buckingham Town 3rd 85-2 (M Thatcher 48no, G Wise 31no).

Great & Little Tew 3rd 90 (D Freeman 32, Imran 5-27), East Oxford 2nd 31-5.

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd 181 (Al Ahmed 59, K Ahmed 37no, J Risbridger 6-35, J Wetherill 3-34), Banbury 4th 185-1 (S Armstrong 114no, S Mitchelmore 41no).

 

Division 7

Aston Rowant 4th 169-8 (J Reynoldson 50, J Coles 43, D Eaton 3-55), Horley 2nd 172-4 (D Eaton 63, M Burden 61no).

Long Marston 3rd 89 (C Chapman 32, G French 3-21, B Spencer 3-23), Minster Lovell 2nd 92-4 (S Hubbert 32, J Horn 3-22).

Cublington 2nd 168-6 (S Godfrey 86, L Randall 4-37), Bicester & North Oxford 2 124-2 (J Moorman 68no, B Clark 46).

Witney Mills 2nd 109 (M Panduragen 31, B Moore 4-27, A Reclik 3-24), Bledlow Village 2nd 113-0 (M Goodchild 40).

Horspath 4th 154-6 (H Moon 39, P Hicks 31, M Peyton Bruhl 3-36), Westbury 2nd 41-1.

 

Division 8

Shipton-under-Wychwood 3rd 139-9 (C Barrett 38, A Cooper 32, K Clark 5-35), Buckingham Tn 4th 143-6 (B Cater 75).

Wolverton Town 2nd 188-6 (H Tanveer 82), Didcot 3rd 9-1.

Cumnor 3rd v Oxford 4th – abandoned.

Abingdon Vale 3rd 83 (M Gillett 5-30), Bledlow Ridge 2nd 57 (R Dryden 31, R Newman 5-26, R Howells 5-30).

 

Division 9

Tiddington 3rd 77 (V Desai 3-8), Thame Town 3rd 79-7 (A Jinman 36, P Hollander 3-44).

Challow and Childrey 3rd 158-9 (N Corfield 40, R Potter 3-35), Oxford Downs 3rd 101-7 (D Hawes 36, G Watts 35, A Frost 3-31).

Stokenchurch 2nd 116, Banbury 5th 101.

Kimble 2nd 260-4 (T Skeggs 100no, A Whitehead 61, N Ahmed 44no), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 44-1 Twyford 3rd v Cropredy 3rd – abandoned.

 

Division 10

Dinton 3rd 209-6 (T Flint 83no, K Jeyanathan 57), Didcot 4th 60-5 (J Head 32no).

Kingston Bagpuize 2nd 207-2 (M Tracey 92no, S Edwards 81), Shipton-under-Wychwood 4th 114-6 (G Nelson 30, R Woodley 3-18).

Bletchley Tn 2nd 190-8 (D Turner 42no, E Turner 37, T Rahim 3-49), Abingdon Vale 4th 24 (Suthan Balendran 5-11, A Dawson 5-12) Bicester & North Oxford 3rd 124-9 (M Ilbery 33, J White 3-20, K Brine 3-28), Aston Rowant 5th 50-5 (R Plumbe 3-21).

Comments are closed.