Cherwell League – Results & performers for the weekend (15/7/17)

Division 1

Twyford 262-8 (B Afzal 54, S Mahmood 47, Z Saeed 39, T Powell 3-64), Cumnor 260 (W Bull 60, M Lake 51, H Ackland 47, T Powell 30, B Afzal 5-24, Z Saeed 3-36).

Horspath 2nd 224 (J Stead 50, M Skelton 43, R Simpson 3-24, G Tait 3-45), Banbury 2nd 225-6 (O Morgan 52, G Tait 43, J Earnshaw 3-42).

Dinton 119 (A Lane 5-26, P Toovey 3-24), Long Marston 121-5 (J Smith 35, W Fisher 3-18).

Abingdon Vale 161 (A Premkumar 33, S Chilvers 31, W Watts 3-33, T Costley 3-35), Oxford Downs 162-9 (A Rafiq 42, J Diwakar 3-37).

Aston Rowant 2nd 149 (K Penhale 69, L Lewis 37, M Smith 4-26), Tiddington 153-1 (H McNeilly 75no, P King 42no).

Division 2

Didcot 158 (E Mathews 78, J Gear 3-25, N Bond 3-49), Buckingham Town 2nd 159-6 (B Laycock 61, J Ell 43no, A Webb 4-34).

Leighton Buzzard Town 242 (A Francis 88, L Selfe 72, T Goffe 6-38), Sandford St Martin 221 (S Dobson 42, T Goffe 30).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 203 (A Ullah 74, J Butler 71, G Buckingham 4-44, R Lynch 3-47), Cropredy 210-3 (M McInerney 83, J Fox 36no, R Lynch 30no).

Oxford 2nd 175 (H Currie 32, A Hall 32, R Packham 6-37), Challow & Childrey 120 (K Nawaz 4-20).

Great & Little Tew 2nd 89 (J Hawkes 4-28, M Pearce 3-25), Bledlow Village 90-3 (W Woodward 46no).

Division 3

Oxford Downs 2nd 149-9 (J Sopett 48, Z Khan 4-22), Wolverton Town 151-7 (C King 46no, A Akhlaq 31, C Chahal 5-41).

Westbury 247-9 (O Tice 88, T Gurney 38, M Javed 4-38, D Burrows 3-48), Great Brickhill 2nd 102 (D Burrows 30, G Markham 5-22, H Williams 3-24).

Horley 311-6 (S King 69no, D Taylor 65, D Eaton 61, M Keenan 51), Banbury 3rd 178-7 (N Megson 51, D Bartlett 50no).

Division 4

Thame Town 2nd 154 (M Furness 44, S Haselgrove 6-37, S Kelly 4-40), Witney Mills 125 (N Anderson-Pearce 52, M Ridgway 4-30, A Thomas 4-34).

Dinton 2nd 204 (S Ghazanfar 39, M Parmar 38, B Ur Rehman 33, S Newman 4-52, J Ramanadanpulle 3-61), Bletchley Town 157 (M Shepherd 84, U Manawar 5-24, S Aqeel Hussain Naqvi Bukhari 3-49).

Brackley 91 (L Smith 3-17, E Dunn 3-24), Minster Lovell 81 (K Cartwright 3-6, J Rowland 3-16, R Cartwright 3-29).

Shipton-under-Wychwood 2nd 197-8 (I Lewis 38, J Nelson 30, E Oakley 3-45), Horspath 3rd 145 (C Wharton 41, P Hemming 6-32, R Panting 4-55.

Stokenchurch 150 (J Triggs 33, Z Aslam 30, J Elliot 3-12, J Davis 3-35, M Malik 4-26), Tiddington 2nd 151-6 (J Davis 63, J Mackie 34).

Division 5

Bledlow Ridge 93 (B Keeping 36, M Darley 3-21, E Miles 3-27), Abingdon Vale 2nd 94-7 (T Chilvers 54no, M Dakin 3-49).

Cropredy 2nd 236-6 (J Walters 113, P Cooling 74, P Jackson 3-25, Y Mistry 3-41), Long Marston 2nd 171-5 (S Robinson 79).

Leighton Buzzard Town 2nd 266-5 (R Krynauw 89, R Raine 57, M Burfoot 42), Kingston Bagpuize 142 (D Warner 31, A Smith 9-37).

Didcot 2nd 254-5 (J Bywater 78, J Head 64, J Crisp 51, K Beesley 36, S Herbert 4-69), Cumnor 2nd 172-9 (A Hodder-Williams 49, D Ackland 32, R Singh 5-63, K Beesley 3-56).

Oxford 3rd 69 (S Skeggs 4-32, B Rose 3-23), Kimble 71-1.

Division 6

Banbury 4th 150 (H Whitehead 3-43), Challow & Childrey 2nd 154-4 (A Lynch 71, J Chapman 31).

Aston Rowant 3rd 243-8 (M Walker 71, P Plumridge 68, L Gregor 3-58), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd 93 (K Goss 4-20, T Foster 3-30).

Sandford St Martin 2nd 122 (J Springer 70, J Bowman 4-7), Chearsley 124-4 (C Parker 37no, A Crichton 37).

Twyford 2nd 177 (H Wilkinson 49, M Shafaquat 38, S Priscott 5-49), Great & Little Tew 3rd 111 (M Fyazz 5-30, M Shafaquat 4-15).

Buckingham Town 3rd 257-4 (G Wise 95, T Riley 83), East Oxford 2nd 179-7 (M Ayyaz 43no, A Nawaz 37, B Valambhia 4-29).

Division 7

Horspath 4th 175-6 (M Naylor 68no, P Hicks 40), Horley 2nd 176-6 (S Pearce 46, A Parker 30).

Minster Lovell 2nd 102, Westbury 2nd 104-7.

Cublington 2nd 277-7 (B Orchard 54, K Gordon-Stuart 50, A Inglis 46, S George 45), Aston Rowant 4th 190-9 (J Coles 48, J Revell 42, B Orchard 5-24).

Long Marston 3rd 187-6 (S McLeman 85, G Graveson 53, N Ireson 4-32), Witney Mills 2nd 188-4 (A Claridge 75no, M Pandurangan 52no, S McLeman 3-28).

Bledlow Village 2nd 201-3 (M Goodchild 99no, H Moseley 52), Bicester & North Oxford 2nd 189 (C Doak 71, B Clark 46, B Moore 4-39, M Goodchild 3-42).

Division 8

Brackley 2nd 80 (S Wheeler 4-14, C Hancock 4-17), Didcot 3rd 81-4.

Buckingham Town 4th 59 (S Down 3-11, D Hicks 3-17), Cumnor 3rd 32 (K Clark 8-8).

Wolverton Town 2nd 186-9 (M Hussain 34, I Murdoch 3-23, S Dryden 3-54), Bledlow Ridge 2nd 93 (M Stevenson 3-15, G Dickinson 3-20, Z Mahmood 3-28).

Oxford 4th 147-6 (W Sheehan 45, G de Silva 30), Abingdon Vale 3rd 149-2 (M Howe-Davies 65no, D Lowther 48no).

Division 9

Thame Town 3rd 157 (B Harper 4-50), Twyford 3rd 89 (I McStay 5-17).

Cropredy 3rd 115 (R Orchard 44, R Owen 3-15, M Mohanan 3-29, D Spilsbury 3-37), Oxford Downs 3rd 116-1 (A Bellinie 46no, H Gillam 44no).

Tiddington 3rd 147 (N Dale 83, M Austin 3-39), Banbury 5th 52 (P Wood 3-5, P Holland 3-6).

Kimble 2nd 269-5 (N Ahmed 134, A Singh 68, U Riaz 36), Stokenchurch 2nd 190-6 (P Langford 76, M Taylor 39, N Ahmed 3-11).

Division 10

Dinton 3rd 158-7 (M Garrod 46, R Gilbert 3-32), Minster Lovell 3rd 44 (H Biyani 5-10, D O’Sullivan 4-30).

Kingston Bagpuize 2nd w/o Chearsley 2nd.

Didcot 4th 129-9 (E Turner 6-42, J Hossain 3-34), Bletchley Town 2nd 130-4 (G Hendry 45, P Scholte 44, J O’Donavon 2-27, J Casson 2-32).

Shipton-under-Wychwood 4th 175, Bicester & North Oxford 3rd 112-6.

Abingdon Vale 4th 47 (A Dugmore 5-12, J White 3-9), Aston Rowant 5th 48-0.

Comments are closed.