Cherwell League – Results & performers for the weekend (8/7/17)

Division 1

Tiddington 156 (N Pykett 41, B Afzal 3-10, F Khan 3-44), Twyford 115 (H McNeilly 4-12, N Smith 3-20).

Cumnor 199 (A Hodder-Williams 78, J Lee 33, I Slatcher 5-49), Horspath 2nd 200-4 (J Stead 66, J Earnshaw 33, J Mohammed 32no, D O’Connor 32).

Long Marston 284-8 (S Bastin 80, A Hammond 78, J Smith 37, R Bee 31, R Simpson 5-55), Banbury 2nd 158 (G Tait 43, A Lane 4-25).

Oxford Downs 226-7 (W Watts 55, J Lauder 40, A Rafiq 33), Dinton 231-8 (B Gough 71, W Fisher 42, W Mehmood 3-39).

Aston Rowant 2nd 214-7 (C Eaton 104no, K Penhale 35), Abingdon Vale 215-5 (W Barker 63, T Chilvers 35).

Division 2

Didcot 300-7 (D Swindells 94, E Mathews 88, S Couldrick 44, J Bywater 31no, J King 3-72), Great & Little Tew 2nd 303-6 (J Garrett 115no, M Jeacock 48, I Bryan 37no, J Coles 31).

Buckingham Town 2nd 331-9 (A Romaine 144, C Cater 42, B Laycock 35, T Goffe 5-60), Sandford St Martin 272 (M Robey 66, I Reynolds 64, K Jones 49, B Laycock 4-42).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 201 (V Shah 55, C Day 54, A Francis 4-57, L Selfe 3-43), Leighton Buzzard Town 154 (D Scott 73, T Light 33, A Saleen 4-15, A Samiullah 4-38).

Cropredy 280-5 (S Hussain 67, J Fox 59), Oxford 2nd 133.

Bledlow Village 181-8 (M Bolton 52, T Moore 47, J Harris 3-30), Challow & Childrey 183-5 (R Gordon 73no, L Jones 62).

Division 3

Wolverton Town 131 (A Hussain 37 , D Murphy 4-28), Bicester & North Oxford 132-3 (N Moorman 51no).

Westbury 302, Cublington 69.

Great Brickhill 2nd 295-5 (G MacDonald 77, O Hanif 62, J Clark 59no, L Armstrong 49), Banbury 3rd 201 (J Mitchelmore 43, N Megson 37, J Wetherill 36, E Marshall 6-23).

East Oxford 205 (S Muhammad 90, A Butt 39, A Stanley 5-39, D Eaton 3-30), Horley 206-7 (C Lynes 59, A Stanley 44, D Eaton 32).

Division 4

Thame Town 2nd 241, Stokenchurch 183.

Witney Mills 178-8 (M Dove 37, U Manawar 4-36), Dinton 2nd 181-5 (S Ghazanfar 81no, M Ur Rehman 37no).

Brackley 203-9 (E Carpenter 105no, A Mehmood 3-42), Bletchley Town 146 (N Shahzad 51, P Scholte 33, R Cartwright 5-38).

Minster Lovell 240-7 (E Graham 75, H Ebsworth 41, R Frost 32no, S Berry 7-60), Horspath 3rd 121 (J Perkins 40, E Dunn 3-23).

Shipton-under-Wychwood 2nd 157 (C Bird 4-31), Tiddington 2nd 161-4 (J Davies 63, J Talbot 31no).

Division 5

Oxford 3rd 96 (A Russell 42, M Darley 3-15, P Butcher 3-26), Abingdon Vale 2nd 97-2 (L Charlesworth 38no).

Bledlow Ridge 177 (M Dakin 64), Cropredy 2nd 178-3.

Leighton Buzzard Town 2nd 197 (A Smith 58, R Krynauw 56, Y Mistry 3-65), Long Marston 2nd 198-5 (P Young 86, M Wareham 51, A Smith 3-47).

Cumnor 2nd 162 (S Chinta 32, J Bensted 4-20, W Woodley 3-49), Kingston Bagpuize 164-6 (T Ricks 40, J Smith 31, R Shrimpton 4-59).

Didcot 2nd 199, Kimble 200-3.

Division 6

East Oxford 2nd 142 (A Shah 53, M Turnbull 4-34, W Humphries 3-24), Challow & Childrey 2nd 143-6 (J Coombs 51, A Lynch 38).

Banbury 4th 156 (P Symington 36, P Hill 30, B Taunton 3-28, G Redguard Siler 3-44), Aston Rowant 3rd 160-3 (L Lewis 40no, K Slatter 35, P Plumridge 33no, D Ridgley 31).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd 229-6, Chearsley 214.

Sandford St Martin 2nd 246-3 (J Howe 129no, C Simpson 70), Great & Little Tew 3rd 247-3 (S Barnes 72no, J Shurmer 61, T Young 52no, A Maqbool 40, J Howe 3-69).

Twyford 2nd 209-8 (T Nadeem 74no, A Gilder 53, H Wilkinson 49, B Valambhia 5-89), Buckingham Town 3rd 210-5 (M Thatcher 73, T Riley 58, T Buggey 31no).

Division 7

Bledlow Village 2nd 263-7 (M Winson 164, M Goodhold 38, R Hart 3-51), Horley 2nd 209-6 (S Cox 82, M Tubb 38, P Moon 36, R Hart 31, M Lomas 3-31).

Minster Lovell 2nd 185-9 (W Spearman 41no, F Wright 35, H Moon 5-34), Horspath 4th 166-8 (H Crowther 4-47).

Westbury 2nd 327 (T Boardman 56, A Lees 50, M Markham 43, H Purton 40, A Clark 32, R Bullock 3-32), Cublington 2nd 104 (M Peyton-Bruhl 4-27, H Purton 3-3).

Aston Rowant 4th 226-9 (J Atkins 78, D Coates 60, V Lobo 4-47, N Sudan 3-48), Witney Mills 2nd 222 (J Harrison 85, S Holford 38, C Dunbar 3-29, D Simpson 3-50).

Long Marston 3rd 122 (S McLeman 46no, L Randall 4-27), Bicester & North Oxford 2nd 123-5.

Division 8

Abingdon Vale 3rd 219-9 (G Ellis 53, S Sivalingam 39, S Dickens 3-72), Shipton-under-Wychwood 3rd 220-6 (B Richardson 102, D Jarvis 38, R Newman 3-37).

Cumnor 3rd 92 (J Nichol 4-14, B Britto 3-18), Brackley 2nd 97-0 (D Barnes 50no, P Ryan 30no).

Buckingham Town 4th 206-7 (E Mcdade 60, M Gillett 3-38), Bledlow Ridge 2nd 193-9.

Wolverton Town 2nd 222-6 (M Arif 65, I Goodridge 33, D Barlow 4-72), Oxford 4th 98 (M Sheehan 43, N Saunders 5-10).

Division 9

Kimble 2nd 279-4 (J Tizzard 102no, T Skeggs 49, A Singh 34), Thame Town 3rd 183-7 (I Chappell 59, J McStay 32no).

Twyford 3rd 297-8 (B Harper 122, R Smith 43, K Cronshaw 37), Oxford Downs 3rd 265-8 (T Gould 111, M Mohanan 48, H Harper 4-44, O Davies 4-45).

Cropredy 3rd w/o Banbury 5th.

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 111-9 (J Elliott 3-5), Tiddington 3rd 112-3 (W Johnson-Coleman 54no, A Noble 36no).

Stokenchurch 2nd 187-3 (G Murton 76no, P Langford 49, D Knight 46), Challow & Childrey 3rd 193-2 (A Kay 101no, T Rees 59no).

Division 10

Aston Rowant 5th 195-9 (P Barnett 81), Dinton 3rd 187-7 (P Reynolds 48, B Jeyanathan 33, M Garrod 30, J White 3-50).

Kingston Bagpuize 2nd 240-6 (M Tracey 85, T G Scrase 50), Minster Lovell 3rd 133-8 (D Mayers 38no, E Murray 3-40).

Bletchley Town 2nd w/o Chearsley 2nd.

Bicester & North Oxford 3rd 101 (J Barrett 3-11, S Evans 3-38), Didcot 4th 103-3 (J Casson 32).

Shipton 4th 218-7, Abingdon Vale 4th 214.

Comments are closed.