Archive for Spartan South Midlands Lge

SSMFL,D2 Cup: Draw for the 2017-18 competition

DIVISION TWO CUP
FIRST ROUND
1. Berkhamsted Raiders v Pitstone & Ivinghoe
2. Aston Clinton v St Neots Town Reserves

SECOND ROUND
1. Grendon Rangers v Winner Game 1
2. Tring Town AFC v Amersham Town
3. Unite MK FC v Loughton Manor
4. Old Bradwell United v Clean Slate
5. Park View v Tring Corinthians
6. Mursley United v AFC Southgate
7. Totternhoe v MK Gallacticos
8. Winner Game 2 v The 61FC (Luton)

QUARTER FINALS
1. Winner Game 2 v Winner Game 8
2. Winner Game 1 v Winner Game 7
3. Winner Game 5 v Winner Game 4
4. Winner Game 6 v Winner Game 3

SEMI FINALS
1. Winner Game 2 v Winner Game 1
2. Winner Game 4 v Winner Game 3

FINAL
Winner Game 1 v Winner Game 2

SSMFL,D1 Cup: Draw for the 2017-18 compeition

DIVISION ONE CUP
FIRST ROUND
1. Hatfield Town v Enfield Borough
2. FC Broxbourne Borough v Wodson Park
3. Broadfields United v Bedford
4. Rayners Lane v New Bradwell St Peter

SECOND ROUND
1. Buckingham Athletic v Winner Game 2 FC Broxbourne Borough v Wodson Park
2. Harefield United v Ampthill Town
3. Brimsdown v Baldock Town
4. Langford v Winner Game 1
5. Winner Game 3 v London Lions
6. Winner Game 4 v Southall
7. Hillingdon Borough v Risborough Rangers
8. Winslow United v Codicote

QUARTER FINALS
1. Winner Game 3 v Winner Game 7
2. Winner Game 6 v Winner Game 1
3. Winner Game 8 v Winner Game 2
4. Winner Game 5 v Winner Game 4

SEMI FINALS
1. Winner Game 3 v Winner Game 2
2. Winner Game 1 v Winner Game 4

FINAL
Winner Game 2 v Winner Game 1

SSMFL: League Challenge Trophy 2017-18 draw

LEAGUE CHALLENGE TROPHY
FIRST ROUND

1. Tring Town AFC v Park View
2. Aston Clinton v Harpenden Town
3. Wodson Park v Berkhamsted Raiders
4. Welwyn Garden City v St Neots Town Reserves
5. Rayners Lane v Old Bradwell United
6. Risborough Rangers v Leighton Town
7. Colney Heath v Tring Corinthians
8. Winslow United v New Bradwell St Peter
9. Edgware Town v Loughton Manor
10. Wembley v Ampthill Town
11. Mursley United v Leverstock Green
12. Berkhamsted v Hoddesdon Town
13. Hadley v Sun Sports
14. Enfield Borough v Broadfields United
15. London Tigers v St Margaretsbury
16. Tring Athletic v Biggleswade United
17. Langford v Stotfold
18. Clean Slate v Harefield United
19. Cockfosters v MK Gallacticos
20. Unite MK FC v Pitstone & Ivinghoe
21. Hatfield Town v Hillingdon Borough
22. AFC Southgate v Grendon Rangers
23. London Colney v Buckingham Athletic
24. Biggleswade FC v Amersham Town
25. Totternhoe v Oxhey Jets
26. Bedford v Crawley Green
27. Holmer Green v Southall
28. London Lions v Codicote

Byes: FC Broxbourne Borough, Brimsdown, Baldock Town, The 61FC (Luton)

SECOND ROUND
1. Winner Game 12 v Winner Game 11
2. Winner Game 2 v Winner Game 9
3. Winner Game 3 v The 61FC (Luton)
4. Winner Game 27 v Winner Game 20
5. Winner Game 17 v Winner Game 14
6. Winner Game 10 v Winner Game 23
7. Brimsdown v Winner Game 5
8. Winner Game 22 v Winner Game 4
9. Winner Game 21 v Winner Game 7
10. Winner Game 15 v Winner Game 13
11. Winner Game 6 v Winner Game 25
12. Winner Game 26 v FC Broxbourne Borough
13. Winner Game 28 v Winner Game 8
14. Baldock Town v Winner Game 16
15. Winner Game 1 v Winner Game 19
16. Winner Game 18 v Winner Game 24

THIRD ROUND
1. Winner Game 5 v Winner Game 1
2. Winner Game 6 v Winner Game 3
3. Winner Game 15 v Winner Game 9
4. Winner Game 7 v Winner Game 11
5. Winner Game 2 v Winner Game 14
6. Winner Game 13 v Winner Game 10
7. Winner Game 8 v Winner Game 16
8. Winner Game 12 v Winner Game 4

QUARTER FINALS
1. Winner Game 8 v Winner Game 2
2. Winner Game 3 v Winner Game 1
3. Winner Game 6 v Winner Game 7
4. Winner Game 5 v Winner Game 4

SEMI FINALS
1. Winner Game 3 v Winner Game 2
2. Winner Game 4 v Winner Game 1

FINAL
1. Winner Game 2 v Winner Game 1

SSMFL: Fixtures for the next two weeks (Monday 1st – Saturday 13th May 2017)

Picture by Dale James

Monday 1st May – Kick Off 3.00pm unless stated
LEAGUE CHALLENGE TROPHY FINAL
Thame Rangers v London Colney
(@ Biggleswade United FC)

BUCKINGHAM SENIOR CHARITY CUP FINAL
Olney Town v Winslow United
(@ Buckingham Athletic FC)

DIVISION TWO
Clean Slate v Old Bradwell United (Kick Off 2.00pm)
Pitstone & Ivinghoe v Totternhoe
The 61FC (Luton) v MK Gallacticos
Tring Corinthians v Loughton Manor
Unite MK FC v Grendon Rangers
Tuesday 2nd May – Kick Off 7.45pm unless stated
NORTH BEDS CHARITY CUP FINAL
Stotfold v Biggleswade United
(@ Langford FC)

WEST HERTS ST MARY’S CUP Semi Final
Leverstock Green v Oxhey Jets (Kick Off 7.30pm)
Wednesday 3rd May – Kick Off 6.30pm
DIVISION TWO
Aston Clinton v Totternhoe
Mursley United v Loughton Manor
Thursday 4th May – Kick Off 7.45pm
HIGH WYCOMBE SENIOR CUP FINAL
Thame Rangers v Penn & Tylers Green
@ Flackwell Heath FC
Saturday 6th May – Kick Off 3.00pm
DIVISION TWO
Loughton Manor v Clean Slate
MK Gallacticos v Amersham Town (@ Amersham Town FC)
Mursley United v Old Bradwell United
Thame Rangers v St Neots Town Reserves
The 61FC (Luton) v Aston Clinton
Tring Town AFC v Totternhoe
Tuesday 9th May – Kick Off 6.30pm
DIVISION TWO
Aston Clinton v Thame Rangers
Clean Slate v Tring Town AFC
Pitstone & Ivinghoe v Loughton Manor
Saturday 13th May – Kick Off 3.00pm unless stated
DIVISION TWO
Amersham Town v Old Bradwell United
Aston Clinton v MK Gallacticos
Clean Slate v St Neots Town Reserves (Kick Off 2.00pm)
Thame Rangers v Enfield Borough
The 61FC (Luton) v Pitstone & Ivinghoe
Totternhoe v New Bradwell St Peter
Tring Corinthians v Grendon Rangers
Tring Town AFC v Loughton Manor

GALLERY: Spartan South Midlands League Division 2 Cup final

IMG_2755

SSMFL: Forthcoming fixtures …

Picture by Dale James

Tuesday 18th April – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Berkhamsted v Sun Sports

Cockfosters v Edgware Town

FC Broxbourne Borough v Hertford Town

Holmer Green v Tring Athletic

Leighton Town v Biggleswade United

Stotfold v Crawley Green

Wembley v Hadley

 

DIVISION ONE

Biggleswade FC v Arlesey Town Reserves

Broadfields United v Wodson Park

Codicote v Hatfield Town

Harpenden Town v Baldock Town

Hillingdon Borough v Southall

Risborough Rangers v Buckingham Athletic

Winslow United v Chesham United Reserves

 

 

Wednesday 19th April – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Hoddesdon Town v Colney Heath (@ Ware FC)

Welwyn Garden City v St Margaretsbury

 

DIVISION TWO CUP FINAL

Mursley United v The 61FC (Luton)

(@ Tring Athletic FC)

 

DIVISION TWO

MK Gallacticos v Grendon Rangers (Kick Off 6.30pm)

Unite MK FC v Thame Rangers

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Stotfold Development v Oxhey Jets Development

 

 

Thursday 20th April – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Holmer Green v Biggleswade United

 

WEST HERTS ST MARY’S CUP Quarter Final

Oxhey Jets v Leverstock Green (Kick Off 7.30pm)

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Winslow United Development v Risborough Rangers Development

 

 

Saturday 22nd April – Kick Off 3.00pm

PREMIER DIVISION

Colney Heath v Edgware Town

FC Broxbourne Borough v Cockfosters

Hadley v Welwyn Garden City

Leighton Town v Berkhamsted

London Colney v Wembley

Oxhey Jets v Holmer Green

Stotfold v St Margaretsbury

Sun Sports v Leverstock Green

Tring Athletic v Crawley Green

 

DIVISION ONE

Ampthill Town v Baldock Town

Arlesey Town Reserves v Brimsdown

Broadfields United v Hadley Wood & Wingate

Buckingham Athletic v Hillingdon Borough

Chesham United Reserves v Hatfield Town

Harpenden Town v Codicote

Langford v Harefield United

Southall v Kensington Borough

Winslow United v Risborough Ranges

Wodson Park v Bedford

 

DIVISION TWO

Aston Clinton v Enfield Borough

Grendon Rangers v Loughton Manor

New Bradwell St Peter v MK Gallacticos

Old Bradwell United v Pitstone & Ivinghoe

St Neots Town Reserves v Thame Rangers

The 61FC (Luton) v Mursley United

Unite MK FC v Clean Slate

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Biggleswade United Development v Risborough Rangers Development

Cockfosters Development v Harpenden Town Development

Hertford Town Development v Oxhey Jets Development

Holmer Green Development v Colney Heath Development

Welwyn Garden City Development v Hadley Development

 

 

Tuesday 25th April – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION 

Berkhamsted v Holmer Green

London Tigers v Biggleswade United (@ Biggleswade United FC)

Sun Sports v London Colney

 

DIVISION TWO

Clean Slate v Unite MK FC (Kick Off 6.30pm)

Grendon Rangers v Mursley United (Kick Off 6.30pm)

Loughton Manor v Pitstone & Ivinghoe (Kick Off 6.30pm)

The 61FC (Luton) v Old Bradwell United (Kick Off 6.30pm)

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Winslow United Development v Hadley Development

 

 

Wednesday 26th April – Kick Off 7.45pm unless stated

Hoddesdon Town v Wembley (Kick Off 7.30pm)

(@ Oxhey Jets FC)

 

PREMIER DIVISION

Hadley v Leverstock Green (Kick Off 7.30pm)

 

DIVISION ONE

Wodson Park v Biggleswade FC

 

MIDDLESEX PREMIER CUP FINAL

Hillingdon Borough v Broadfields United (@ Northwood FC) (Kick Off 7.30pm)

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Stotfold Development v Colney Heath Development

 

 

Thursday 27th April – Kick Off 7.45pm unless stated

PREMIER DIVISION

Holmer Green v Sun Sports

 

DIVISION TWO

Loughton Manor v Tring Town AFC (Kick Off 6.30pm)

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Buckingham Athletic Development v Hoddesdon Town Development (Kick Off 7.30pm)

Risborough Rangers Development v Holmer Green Development

 

 

Saturday 29th April – Kick Off 3.00pm unless stated

PREMIER DIVISION

Berkhamsted v Hertford Town

Cockfosters v London Colney

Colney Heath v Tring Athletic

Hadley v Oxhey Jets

Holmer Green v Hoddesdon Town

Leverstock Green v Crawley Green

London Tigers v Leighton Town (@ Leighton Town FC)

Stotfold v Edgware Town

Sun Sports v St Margaretsbury

Welwyn Garden City v FC Broxbourne Borough

Wembley v Biggleswade United

 

DIVISION ONE

Ampthill Town v Harefield United

Broadfields United v Arlesey Town Reserves

Buckingham Athletic v Bedford

Codicote v Hillingdon Borough

Harpenden Town v Brimsdown

Hatfield Town v Chesham United Reserves

Kensington Borough v Risborough Rangers

Langford v Hadley Wood & Wingate

Winslow United v Biggleswade FC

Wodson Park v Southall

 

DIVISION TWO

Aston Clinton v Unite MK FC

Clean Slate v New Bradwell St Peter

Grendon Rangers v Pitstone & Ivinghoe

Loughton Manor v Enfield Borough

Mursley United v The 61FC (Luton)

Totternhoe v Thame Rangers

Tring Corinthians v Old Bradwell United

Tring Town AFC v MK Gallacticos

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Biggleswade United Development v Harpenden Town Development

Risborough Rangers Development v Oxhey Jets Development

Today’s results by @FootballMK

SSMFL – Fixtures for Saturday 8th April 2017

Picture by Dale James

Saturday 8th April – Kick Off 3.00pm unless stated

PREMIER DIVISION

Colney Heath v London Tigers

Edgware Town v Hadley

FC Broxbourne Borough v Berkhamsted

Holmer Green v Cockfosters

Leverstock Green v Biggleswade United

London Colney v Hertford Town

St Margaretsbury v Oxhey Jets

Stotfold v Sun Sports

Tring Athletic v Hoddesdon Town

Welwyn Garden City v Crawley Green

Wembley v Leighton Town

 

DIVISION ONE

Biggleswade FC v Risborough Rangers

Brimsdown v Baldock Town

Codicote v Harefield United

Hadley Wood & Wingate v Arlesey Town Reserves

Harpenden Town v Ampthill Town

Kensington Borough v Chesham United Reserves

Langford v Hatfield Town

Winslow United v Broadfields United

Wodson Park v Hillingdon Borough

 

DIVISION TWO

Aston Clinton v Clean Slate

Enfield Borough v Old Bradwell United

New Bradwell St Peter v Amersham Town

Thame Rangers v MK Gallacticos

Totternhoe v Mursley United

Tring Town AFC v The 61FC (Luton) (Kick Off 2.00pm)

Unite MK FC v Pitstone & Ivinghoe

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Biggleswade United Development v Welwyn Garden City Development

Cockfosters Development v Colney Heath Development

Hadley Development v Harpenden Town Development

Hertford Town Development v Buckingham Athletic Development

Hoddesdon Town Development v Stotfold Development

Oxhey Jets Development v Holmer Green Development

Risborough Rangers Development v Wodson Park Development

Latest SSMFL,D2 table – via @FootballMK

SSMFL, D2: Grendon boss speaks ahead of Peters clash

Grendon Rangers manager Matt Parsons has spoken to Sports Shots ahead of tomorrow’s game against New Bradwell St Peter:

This Saturday we take on New Bradwell and Craig Bicknell, a manager Andy and myself know very well going back to when he took over at Leighton Town.

On personal note Craig is a top man and lives football. He gives his all at every club he’s at.

In the football world this will be our first battle at this level although our youth teams have faced each other and I expect this to be a similar contest, with Craig’s team having a lot of talent and my team defending well and working hard to make it another close game.

Unfortunately we are missing Tom Weymes through injury, and Daley Cross, Adam Bone, Charlie West and Will Lambourne have work commitments. However, I’m pleased to announce we have signed Robin Skilling and Shaun Best and Alex Emery is also back after 3 months out.

Alex Emery