Archive for United Counties Football League

CS&TFL: Proposed 2017-18 league structure

CS&TFL,D1: Final league table

No automatic alt text available.

Today’s results by @FootballMK

Latest CS&TFL,D1 table – via @FootballMK

Local fixtures tomorrow: CS&TFL (UCL) & SSMFL

The Buildbase FA Vase Quarter Final

Southall v Cleethorpes Town

South Shields v Newport Pagnell Town

CHROMASPORT & TROPHIES LEAGUE

DIVISION 1

Buckingham town v Thrapston town

 

Picture by Dale James

PREMIER DIVISION

Berkhamsted v Wembley

Biggleswade United v Cockfosters

Holmer Green v Leighton Town

Leverstock Green v Edgware Town

London Colney v Hoddesdon Town

Oxhey Jets v Stotfold

Sun Sports v Hertford Town

Tring Athletic v Hadley

Welwyn Garden City v Colney Heath

 

DIVISION ONE

Baldock Town v Hadley Wood & Wingate

Biggleswade FC v Harpenden Town

Brimsdown v Chesham United Reserves

Buckingham Athletic v Ampthill Town

Harefield United v Winslow United

Hillingdon Borough v Bedford

Langford v Arlesey Town Reserves

Risborough Rangers v Codicote

 

HERTS SENIOR CENTENARY TROPHY Semi Final

Sandridge Rovers v Wodson Park (Kick Off 1.45pm)

 

DIVISION TWO CUP Quarter Final

Clean Slate v Loughton Manor (Kick Off 2.00pm)

 

DIVISION TWO

Amersham Town v Totternhoe

Enfield Borough v Grendon Rangers

MK Gallacticos v St Neots Town Reserves (Kick Off 2.00pm)

Old Bradwell United v Mursley United (Kick Off 2.00pm)

The 61FC (Luton) v Thame Rangers (Kick Off 2.00pm)

Tring Corinthians v Unite MK FC (Kick Off 2.00pm)

Tring Town AFC v New Bradwell St Peter (Kick Off 2.00pm)

 

U25 DEVELOPMENT DIVISION

Cockfosters Development v Stotfold Development

Hadley Development v Buckingham Athletic Development

Hertford Town Development v Colney Heath Development

Hoddesdon Town Development v Harpenden Town Development

St Margaretsbury Development v Risborough Rangers Development

Winslow United Development v Biggleswade United Development

Wodson Park Development v Oxhey Jets Development

Latest tables: SSMFL & UCL

 

BSCC, SF 1L: Murrell double gives Olney half-time advantage in charity cup semi

Aaron Murrell’s double has helped to give Olney Town the advantage in their Buckingham Senior Charity Cup, semi-final, with 10-man Unite MK after the Nurserymen recorded a 5-3 first-leg victory at East Street last night.

Aaron Murrell

Aaron Murrell

Murrell’s goals, along with strikes from Mason Childs, Jordan Appleton and Nick Bines give Neil Griffiths’ side the edge going into the second leg at Manor Fields on Wednesday 4th January but Unite MK showed fight to come back from 5-1 with ten men.

Stephane Zady - Photograph courtesy of Unite MK FC

Stephane Zady – Photograph courtesy of Unite MK FC

Ben Dickens, Luke Little, Stephane Zady were on target for Unite MK, who had goalkeeper Aaron Halai sent off for handling outside area at 4-1.

 

CS&TFL: Results Saturday 29 Oct 16 + latest tables

Premier Division
Boston Town 2 : 2 Cogenhoe United
Deeping Rangers 1 : 0 Desborough Town
Eynesbury Rovers 2 : 1 Peterborough Sports
Harrowby United 0 : 0 Kirby Muxloe
Huntingdon Town 1 : 3 Harborough Town
Leicester Nirvana 3 : 1 Wellingborough Town
Northampton O N Chenecks 2 : 0 Sleaford Town
Oadby Town 2 : 4 Wisbech Town
Peterborough Northern Star 1 : 0 Northampton Sileby Rangers
Rothwell Corinthians 1 : 2 Holbeach United

Premier Division P W D L F A GD Pts
Peterborough Sports 16 14 0 2 60 10 50 42
Eynesbury Rovers 16 13 0 3 45 29 16 39
Desborough Town 15 12 1 2 36 23 13 37
Holbeach United 16 10 3 3 37 23 14 33
Deeping Rangers 14 10 1 3 39 12 27 31
Newport Pagnell Town 17 8 6 3 43 16 27 30
Yaxley 14 10 0 4 37 16 21 30
Harborough Town 13 8 2 3 27 21 6 26
Rothwell Corinthians 16 8 2 6 29 30 -1 26
Northampton Sileby Rangers 13 7 3 3 34 20 14 24
Wisbech Town 15 6 2 7 33 30 3 20
Leicester Nirvana 19 6 1 12 31 38 -7 19
Wellingborough Town 15 6 1 8 27 37 -10 19
Northampton O N Chenecks 14 5 3 6 25 32 -7 18
Peterborough Northern Star 16 5 1 10 18 30 -12 16
Boston Town 16 3 4 9 23 41 -18 13
Oadby Town 15 3 3 9 29 41 -12 12
Cogenhoe United 16 3 3 10 19 37 -18 12
Sleaford Town 17 3 2 12 22 33 -11 11
Harrowby United 16 3 2 11 15 54 -39 11
Kirby Muxloe 13 2 2 9 16 40 -24 8
Huntingdon Town 17 2 2 13 15 56 -41 8

Division One
Buckingham Town 0 : 0 Bourne Town
Lutterworth Athletic 2 : 1 Blackstones
Olney Town 7 : 0 Burton Park Wanderers
Potton United 2 : 2 Oakham United
Stewarts & Lloyds AFC 0 : 2 Irchester United
Wellingborough Whitworth 3 : 2 Melton Town
Woodford United 0 : 6 Raunds Town

Reserves Division
Blackstones P Peterborough Northern Star
Bourne Town 1 : 4 Cogenhoe United
Bugbrooke St Michaels 4 : 0 Northampton O N Chenecks
Desborough Town 2 : 2 Olney Town
Harborough Town 3 : 4 Lutterworth Athletic
Irchester United 1 : 3 Rothwell Corinthians
Raunds Town 0 : 3 Wellingborough Whitworth

Berks & Bucks Senior Trophy – Quarter Final
Newport Pagnell Town 4 : 1 Burnham

Hunts Intermediate Cup – Round Two
St Neots Town Res 0 : 2 Eynesbury Rovers Res

Northants Junior Cup – Round Two
Moulton 0 : 4 Daventry Town
Peterborough Sports Res 4 : 0 Bugbrooke St Michaels
Rushden & Higham United 4 : 1 Towcester Town
Thrapston Town 2 : 3 Corby Pegasus

Latest ChromaSport & Trophies, Division 1 table @ 22/10/16

CS&TFL: Results from Saturday 1st October 2016

UCL_logo_badge
Saturday 1 October
Premier Division
Boston Town 2 : 0 Oadby Town
Harborough Town 3 : 2 Sleaford Town
Harrowby United 0 : 8 Eynesbury Rovers
Holbeach United 1 : 2 Desborough Town
Kirby Muxloe 0 : 4 Yaxley
Northampton O N Chenecks 1 : 4 Deeping Rangers
Northampton Sileby Rangers 6 : 0 Huntingdon Town
Peterborough Northern Star 1 : 1 Newport Pagnell Town
Peterborough Sports 5 : 2 Leicester Nirvana
Rothwell Corinthians 0 : 2 Cogenhoe United
Wellingborough Town 2 : 2 Wisbech Town

Division One
Blackstones 1 : 1 Lutterworth Athletic
Bourne Town 1 : 0 Rushden & Higham United
Buckingham Town 2 : 3 Raunds Town
Irchester United 5 : 0 Burton Park Wanderers
Melton Town 4 : 2 Wellingborough Whitworth
Oakham United 0 : 0 Long Buckby AFC
Olney Town 3 : 2 Bugbrooke St Michaels
Woodford United 0 : 6 Thrapston Town

Reserves Division
Cogenhoe United 2 : 0 Peterborough Northern Star
Desborough Town 3 : 2 Irchester United
Eynesbury Rovers 1 : 7 Olney Town
Newport Pagnell Town 3 : 3 Blackstones
Potton United 4 : 0 Bourne Town
Raunds Town 2 : 1 Northampton O N Chenecks

Bedfordshire Senior Trophy Round One
Flitwick Town 4 : 1 Potton United

Leics & Rutland Intermediate Cup Round One
Hathern 3 : 1 Harborough Town Res
Lutterworth Athletic Res 3 : 1 Anstey Town

Northants Junior Cup Round One
Burton Park Wanderers P Rothwell Corinthians Res
(Kettering Town FA Cup tie)
Daventry Town 7 : 2 Stewarts & Lloyds AFC

Northants Lower Junior Cup Round One
Bugbrooke St Michaels Res 5 : 3 Stanion United
Higham Ferrers A : W Raunds Town Res
(Away win awarded)
Thrapston Town H : W Blisworth James King ‘A’
(Home win awarded)
Wellingborough Whitworth 7 : 2 Woodford Wolves