Archive for Berks & Bucks Intermediate Cup

Berks & Bucks FA – County Cup restructure

Berks & Bucks FA –
Following a series of consultations with our member clubs, we have started the process of a change to the structure of the County Cup Competitions.

There will be a change to the Youth County Cups with a pilot of a restructure of the cups with the Under 12 and Under 13 age groups having a choice of entering a Saturday competition or a Sunday competition. For 2017/18 season there will be an Under 12 Saturday Cup, Under 12 Sunday Cup, Under 13 Saturday Cup and Under 13 Sunday Cup. This is to give those teams who play their league fixtures on a Saturday the option of playing in a Saturday Cup avoiding having to play 2 games across a weekend.

Also, as a pilot for the 2017-2018 season the Football Operations Committee have elected to merge the previous Senior Cup and Senior trophy for all those clubs in the Football League and National League down to Step 5, and moving all other teams up a competition.

This means that those who were competing in the Saturday Intermediate Cup will now play in the Senior Trophy those who were in the Saturday Junior Cup will compete in the Saturday Intermediate Cup and the Saturday Junior Cup will now be open for more teams in the lower divisions of the Grass Roots leagues and reserve teams of those that did previously play in the Saturday Junior Cup.

This is aimed at creating more opportunities for more clubs to compete and succeed in a County Cup. The cost of entering the County Cups will also be standard so will be £10 for every team in every County Cup.

The exact make-up of the cups is subject to change once rules are ratified, and after League Sanctioning opens on May 31st and the league structures are confirmed, but as a guide when affiliating, clubs can enter the teams into the below cups from what league clubs think their teams will be competing in for the 2017-18 season:

Cup Competition  Leagues
Senior Cup Premier League
EFL Championship, League 1 & League 2
National League, National League North & South
Southern League Premier & Divisions 1
Combined Counties Premier
Hellenic League Premier
Spartan South Midlands Premier
United Counties Premier
Wessex League Premier
Senior Trophy Reserve Teams from Senior Cup
Combined Counties Division 1
Hellenic League First Divisions
Spartan South Midlands Division 1 & 2
United Counties Division 1
Wessex League Division 1
Premier Division Thames Valley Premier League
Selected teams as recommended by following leagues:
Aylesbury & District Premier
East Berks Premier
North Berks Division 1
North Bucks & District Premier
Oxford Senior League Premier
Thames Valley Premier League Division 1
Wycombe & District Senior
Saturday Intermediate Cup Reserve Teams from Saturday Intermediate Cup
Teams not competing in Senior Trophy from:
Aylesbury & District Premier
East Berks Premier
North Berks Division 1
North Bucks & District Premier
Oxford Senior League Premier
Thames Valley Premier League Division 1
Wycombe & District Senior
Also:
Combined Counties Division 2
Hellenic League Division 2
Aylesbury & District Division 1
East Berks Division 1
North Berks Division 2
North Bucks Intermediate
Oxford Senior league Div 1
Thames Valley Premier Div 2
Wycombe & District Premier
Saturday Junior Cup Reserve/’A’ teams from Saturday Intermediate Cup
Also teams not in:
Aylesbury & District Top 2 Divisions
East Berks Div Top 2 Divisions
North Berks Div Top 2 Divisions
North Bucks Div Top 2 Divisions
Thames Valley Premier Top 3 Divisions
Wycombe & District Top Division

Read more at http://www.berks-bucksfa.com/news/2017/may/bbfa-county-cups-restructure#79JKMUqZstvzmy4z.99

B&B Int Cup, 4th rd draw: Horwood & Olney travel & Peters host + full draw

Great Horwood will travel to play Aylesbury Dynamos in the fouth round of the Berks & Bucks Intermediate Cup after defeating Chesham United reserves at the weekend.

New Bradwell St Peter have a home draw against higher league opposition in Risborough Rangers while Neil Griffiths takes his Olney Town side to play the winners of the Wendover versus Pitstone & Ivinghoe tie.

All ties to be played on Saturday 3rd December 2016, kick-off 2pm.

Full draw

Aylesbury Dynamos VS Great Horwood

Wendover/Pitstone & Ivinghoe VS Olney Town

New Bradwell St Peter VS Risborough Rangers

Penn & Tylers Green VS Stoke Poges Saints/Winnersh Rangers

Marlow United VS Chalvey (WMC) Sports/Sandhurst Town

FC Beaconsfield VS Woodley United/Finchampstead

Didcot Town FC Reserves VS Westwood United/Shrivenham

Reading YMCA VS Kintbury Rangers/Abingdon United

B&B Int Cup 3rd Round draw: Robins pull Olney, Peters travel, Horwood at home

Berks & Bucks Intermediate Cup, 3rd Round draw CLICK HERE

Tie of the 3rd Round draw has to be Buckingham Town versus Olney Town, with Haddenham playing host to New Bradwell St Peter, while Saturday’s giant killers Great Horwood are to entertain Hale Leys United or Chesham United reserves.

BerksandBucksFAlogo

B&B Int Cup: 1st round draw

Grendon Rangers will face Winslow United in the 1st round of the Berks & Bucks Intermediate Cup after the draw was made.

 

BerksandBucksFAlogo

In another local derby Loughton Manor host Old Bradwell United, while New Bradwell St Peter will host APBS and Unite MK head to Hanslope.

Buckingham Athletic and Buckingham Town along with Mursley United, Twyford United and a number of other clubs have received a bye into the second round.

To view the full draw – CLICK HERE

B&B Intermediate Cup: Semi-final draw is announced

The Berks & Bucks FA Intermediate Cup has some very close Quarter Final matches at the weekend.

With only 1 goal being the difference between all the QF matches, it definitely insists that the semi-finals should provide some good contests.

BerksandBucksFAlogo

Berks & Bucks FA Intermediate Cup Semi-Final draws are as follows:

Olney Town F.C. v Letcombe F.C.

Risborough Rangers Football Club v Cookham Dean Football Club

B&B, Snr Cup SF: Chesham reach final after defeating Dons on pens

An absolute cracker yesterday at The Meadow, as Chesham United Football Club take it to penalties, as they defeat MK Dons in the Semi-Final of the Berks & Bucks FA Senior Cup, to progress through to the final in May, where they will play Aylesbury F.C.

At 4-4 after extra time, Chesham managed a 4-3 on penalties to put themselves in the Senior Cup Final.

BerksandBucksFAlogo

B&B Snr Cup, SF: Aylesbury FC reach county cup final for first time

By Berks & Bucks FA

Last night Aylesbury FC reached the Senior Cup Final for the first time, in their clubs history, with a 3-2 win away at Beaconsfield SYCOB.

The first half had been a pretty tame affair, but it finished with a bang when Sam Deadfield broke the deadlock with a superb free kick on the stroke of half time, which meant Beaconsfield, who had started strongly led 1-0 at half-time.

However, early in the second half was the real game changer when Beaconsfield player, Tristan Campbell was sent off, putting the home side down to 10 men.

This changed the pattern of the match and Aylesbury soon drew level after 63 minutes through a 25-yard equaliser from man-of-the-match, James Dobson, in which Aylesbury then quickly capitalised on this equaliser and a man advantage, as they went ahead after 6 minutes late (70mins), through Brian Haule, the former Beaconsfield player.

Beaconsfield pulled back an equaliser, from Ashleigh Artwell, after a couple of missed chances, making the game level, but Aylesbury scored the winner after 75 minutes as Aston Goss, cut inside to fire Aylesbury through to the Senior Cup final, which will take place on may Bank Holiday Monday.

Aylesbury will now await their opponents, which will be either Chesham United or Milton Keynes Dons who play their semi final tomorrow night, (Weds 13th Jan 2016 – 19:45 KO).

 

Berks & Bucks Intermediate Cup 4th Round draw

Berks & Bucks Intermediate Cup, 4th round draw

Ties to played on Saturday 2nd January 2016

BerksandBucksFAlogo

Risborough Rangers (First) or Chalvey (WMC) Sports (First) Vs Loughton Manor (First)

Old Bradwell United (First) VS Pitstone & Ivinghoe United (First)

Hale Leys United (First) VS Lynch Pin (First)

APBS FC (First) VS Olney Town (First)

Abingdon Town (First) VS Letcombe (First)

Lambourn Sports (First) VS Finchampstead (First)

Westwood United (First) VS Long Wittenham Athletic (First)

Cookham Dean (First Saturday) VS Maidenhead Magpies (First)

 

BREAKING … B&B Int Cup 3rd Rd draw: Ath get Olney away tie + full draw

Buckingham Athletic have been drawn to play away at Olney Town in the 3rd Round of the Berks & Bucks Intermediate Cup.

Buckingham Athletic v Olney Town; Buckingham Senior Charity Cup final

Buckingham Athletic v Olney Town; Buckingham Senior Charity Cup final 2015

In a repeat of last season’s Buckingham Senior Charity Cup final, Mark Carter’s side will travel to East Street on Saturday 14th November with a 14:00 start time.

BerksandBucksFAlogo

14:00 Old Bradwell United (First) VS Aston Clinton (First)

14:00 Slough Central (First) VS Hale Leys United (First)

14:00 Loughton Manor (First) VS Holmer Green (Reserves)

14:00 APBS FC (First) VS Amersham Town (First)

14:00 Pitstone & Ivinghoe United (First) VS Winner of Tie 46

14:00 Olney Town (First) VS Buckingham Athletic (First)

14:00 Risborough Rangers (First) VS Chalvey (WMC) Sports (First)

14:00 Lynch Pin (First) VS Langley (First)

14:00 Reading YMCA (First) VS Winner of Tie 54

14:00 Abingdon Town (First) VS Hurst (First)

14:00 Crowmarsh Gifford (First) VS Lambourn Sports (First)

14:00 Letcombe (First) VS Newbury (First)

14:00 Sandhurst Town (First) VS Winner of Tie 48

14:00 Finchampstead (First) VS Shrivenham (First)

14:00 Long Wittenham Athletic (First) VS Wantage Town FC (Reserves)

14:00 Maidenhead Magpies (First) VS Berks County (First Team)

BREAKING … Berks & Bucks Intermediate draw

BerksandBucksFAlogo

32. 10/10/15 15:00 Comet MK (First) VS Old Bradwell United (First)
33. 10/10/15 15:00 Buckingham Athletic (First) VS Mursley United (First)
34. 10/10/15 15:00 Pitstone & Ivinghoe United (First) VS Haddenham United (First)
35. 10/10/15 15:00 Hale Leys United (First) VS New Bradwell St Peter (First)
36. 10/10/15 15:00 APBS FC (First) VS Wolverton Town (First Sat)
37. 10/10/15 15:00 Aylesbury Dynamos (First) VS Olney Town (First)
38. 10/10/15 15:00 Loughton Manor (First) VS Great Horwood (First)
39. 10/10/15 15:00 Aston Clinton (First) VS Clean Slate (First)
40. 10/10/15 15:00 Holmer Green (Reserves) VS Flackwell Heath FC (Reserves)
41. 10/10/15 15:00 Risborough Rangers (First) VS Stokenchurch (First)
42. 10/10/15 15:00 Great Missenden (First) VS Slough Central (First)
43. 10/10/15 15:00 Lynch Pin (First) VS Chalfont Wasps (First)
44. 10/10/15 15:00 Chalvey (WMC) Sports (First) VS Prestwood (First)
45. 10/10/15 15:00 Slough Heating Laurencians (First) VS Langley (First)
46. 10/10/15 15:00 Chesham United FC (Reserves) VS Winner of Tie 21
47. 10/10/15 15:00 Amersham Town (First) VS AFC Spartans (First)
48. 10/10/15 15:00 Winnersh Rangers (First Saturday) VS Westwood United (First)
49. 10/10/15 15:00 Maidenhead Magpies (First) VS Bracknell Town (Development)
50. 10/10/15 15:00 Hurst (First) VS Highmoor/Ibis (Reserves Saturday)
51. 10/10/15 15:00 Finchampstead (First) VS AFC Corinthians (First)
52. 10/10/15 15:00 Berks County (First Team) VS Ascot United (Development)
53. 10/10/15 15:00 Sandhurst Town (First) VS Windsor (Reserves)
54. 10/10/15 15:00 Binfield (Reserves) VS Cookham Dean (First Saturday)
55. 10/10/15 15:00 Taplow United (Saturday) (First) VS Reading YMCA (First)
56. 10/10/15 15:00 Newbury (First) VS Wallingford Town AFC (First)
57. 10/10/15 15:00 Mortimer (First) VS Long Wittenham Athletic (First)
58. 10/10/15 15:00 Saxton Rovers (First) VS Letcombe (First)
59. 10/10/15 15:00 Lambourn Sports (First) VS AFC Aldermaston (First)
60. 10/10/15 15:00 Faringdon Town (First) VS Wantage Town FC (Reserves)
61. 10/10/15 15:00 Shrivenham (First) VS East Hendred AFC (First)
62. 10/10/15 15:00 Abingdon Town (First) VS Kintbury Rangers (First)
63. 10/10/15 15:00 Crowmarsh Gifford (First) VS Didcot Town FC (Reserves)